Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Radek Petrášek, ČTK

Zeman naštval Saúdskou Arábii, Zaorálek se obává sankcí

Český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík byl v neděli předvolán na saúdskoarabské ministerstvo zahraničí, kde si vyslechl stížnosti na protiislámské výroky prezidenta Miloše Zemana. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by Saudská Arábie mohla reagovat i obchodními sankcemi.

Prezident Miloš Zeman Foto: Radek Petrášek, ČTK
Zeman naštval Saúdskou Arábii, Zaorálek se obává sankcí

Saúdové prý měli na jednání se Slavíkem soupis všeho, co kdy Miloš Zeman na téma islám v minulosti řekl. Posledním případem byly prezidentovy výroky pronesené při oslavě izraelského dne nezávislosti na konci května. Zeman se tehdy vyjádřil k útoku v bruselském židovském muzeu, uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie. Informují o tom Lidové noviny (LN).

Zaorálek tento týden jednal v Aténách s představiteli Ligy arabských států a nikdo na Zemanova slova nereagoval. Mezi Saúdskou Arábií a Českem ale podle něj momentálně napětí existuje.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Zvu příští týden arabské velvyslance a určitě s nimi o tom budu chtít mluvit,” řekl LN Zaorálek.

Zaorálek: Připravujeme smířlivé stanovisko

Ministr míní, že je třeba se oprostit od náboženské roviny a uvědomit si, že celá záležitost má i ekonomický rozměr. Do ČR jezdí z Arabského poloostrova movití lázeňští hosté, se Saúdskou Arábií má Česko navíc rozjednané zemědělské a zdravotnické projekty.

Zaorálek naznačil, že připravuje smířlivé stanovisko. „Prezident Zeman má určitou historii výroků týkajících se Arabů a muslimského světa, takže ten poslední případ nemůžeme vydávat jen za pouhý omyl,” podotkl ministr.

Zeman v úterý oznámil, že se za své výroky omlouvat nebude. [celá zpráva]

Anketa
Považujete za vhodné, že prezident Miloš Zeman tvrdě kritizuje islám i s rizikem zhoršení vztahů s muslimskými zeměmi?
Ano
83.9 %
Ne
16.1 %
Celkem hlasovalo 15818 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků