Hlavní obsah
 

Záběry z dronu: Mosul - zdecimovaná bašta Islámského státu

Z někdejšího druhého největšího města Iráku s téměř dvěma milióny obyvatel zbyly po ofenzívě proti Islámskému státu jen rozvaliny. Džihádisté město ovládali tři roky, nyní irácká armáda mluví o jeho dobytí, byť boje ještě úplně neskončily. Jisté už teď je, že rekonstrukce města potrvá roky a bude stát miliardy dolarů.

 
Záběry z dronu: Mosul - zdecimovaná bašta Islámského státu

Pokud někde zůstal stát celý dům netknutý, je to výjimečné. Guvernér provincie Ninive, jejímž správní střediskem je Mosul, uvedl, že zatímco východní část města je zpola zničená, tak zkáza jeho západní části včetně Starého města je téměř naprostá.

Server The Atlantic s odkazem na zástupce provinčního výboru pro rekonstrukci napsal, že zničeny byly tři čtvrtiny všech cest v Mosulu, téměř všechny mosty přes Tigris a 65 procent elektrických rozvodů.

Bojovníci Islámského státu navíc na mnohých místech u rozvodů vody nastražili výbušniny.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Vojáci procházejí zničeným Mosulem

Video: Reuters

Islámský stát ovládl Mosul před třemi lety. Ofenzíva statisíců příslušníků vládních sil a spřátelených milic začala s podporou USA loni.

O domov přišlo více než 875 tisíc obyvatel, z nichž se spousta nemá kam vrátit a žijí v uprchlických táborech. Někteří lidé už začali ve východní části města s opravami, doplnil server The Atlantic.

Mosul na archivním snímku

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků