Hlavní obsah
 

Z Východní Ghúty evakuovali za den rekordních 6750 lidí včetně bojovníků

Z Východní Ghúty u Damašku v úterý brzo ráno odjela skupina 6750 civilistů a bojovníků. Oznámila to syrská státní média. Od úterního rána pokračuje také příprava evakuace další skupiny radikálů s rodinami, kteří odmítli usmíření. I oni chtějí do provincie Idlib ovládané vzbouřenci.

 
Z Východní Ghúty evakuovali za den rekordních 6750 lidí včetně bojovníků

Syrská armáda od zahájení ofenzívy 18. února ovládla 90 procent oblasti Východní Ghúty, kterou do té doby drželi vzbouřenci.

Za úsvitu odjela z Východní Ghúty stovka autobusů, která odvážela 6750 lidí, přičemž čtvrtinu tvořili povstalci z enklávy, kterou dosud měla od kontrolou povstalecká skupina Fajlak ar-Rahmán.

Kolona autobusů s bojovníky opouští Východní Ghútu

Foto: ČTK/AP

Evakuace pokračuje už šestý den. Podle syrských státních sdělovacích prostředků už odešlo na 13 000 bojovníků, jejich příbuzných a dalších civilistů. V první fázi jich odjelo 6000. [celá zpráva]

Podle syrské agentury SANA v úterý probíhá na základně příprava na odjezd třetí skupiny radikálů z měst Džubar, Zamalka a Irbín přes irbínský koridor.

Evakuační kolona čeká u Džubaru.

Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Jednání o evakuaci Dúmy váznou

Evakuace z Dúmy, kde žije 140 000 lidí a kterou drží z větší části skupina Džaíš Islám je zatím zablokovaná. Podle zdrojů agentury AP jsou hlavním důvodem neshody v otázce propuštění vězňů. Syrská vláda chce, aby Džaíš Islám propustil zajatce, na svobodu se však dostalo jen 28 z nich. Skupina, která nejedná přímo se syrskou vládou, nýbrž s Ruskem, požaduje výměnu zajatců. Podle AP jsou ve vládních věznicích desítky, ne-li stovky oponentů Damašku. Vláda ale nepřistoupila na masové propouštění, ačkoli ji k tomu tlačí i OSN.

Civilisté z Ghúty se připravují k evakuaci.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

„Neočekáváme rychlé výsledky. Všichni musíme být trpěliví,“ řekl televizi Al-Džazíra k jednání aktivista z Dúmy Lais Abdulláh s tím, že jednání, která zahrnují i zřízení improvizovaných přístřeší pro civilisty bez domova, by mohla přinést výsledky za tři dny. Druhé kolo jednání má začít ve středu a vzbouřenci požadují příměří, aby mohla vjet do Dúmy humanitární pomoc, protože se nedostává léků i základních potravin. Zatím do města přivezlo 46 kamiónů dodávky jen pro 27 000 osob.

Letecké a dělostřelecké bombardování Ghúty si vyžádalo od 18. února podle Al-Džazíry 1500 mrtvých a 5000 zraněných.

SANA s odvoláním na místní zdroje uvedla, že ozbrojené skupiny v Dúmě jsou připravené složit zbraně a odejít poté, co syrská armáda dobyla město Hazza, pod nímž vybudovali radikálové řadu tunelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků