Hlavní obsah
 

Z Egypta za jediný den odletělo 11 tisíc ruských turistů

Za posledních 24 hodin se z Egypta vrátilo domů na 11 tisíc ruských turistů. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na ruského vicepremiéra. Rusko zastavilo lety dalších turistů do Egypta v pátek v reakci na zřícení ruského dopravního letounu na Sinajském poloostrově a své občany nyní z Egypta postupně odváží.

 
Z Egypta za jediný den odletělo 11 tisíc ruských turistů

Cestující si z bezpečnostních důvodů mohou vzít jen kabinové zavazadlo a jejich další odbavená zavazadla se převážejí zvlášť jinými letadly.

„Za posledních 24 hodin odletělo (z Egypta) na 11 000 lidí,” řekl novinářům vicepremiér Arkadij Dvorkovič. Další ruští turisté se budou vracet dnes. „Dnešek je nejrušnějším dnem,” dodal vicepremiér. Rusko podle něj rovněž poslalo do Egypta své experty, kteří mají prověřit tamější letiště a zhodnotit, zda je na nich potřeba posílit bezpečnostní opatření.

Agentura RIA Novosti citovala šéfa ruské státní zbrojovky Rostec Sergeje Čemezova, podle něhož Rusko zvažuje, že Egypťanům poskytne systémy protivzdušné obrany Buk a Antej-2005.

80 tisíc Rusů v Egyptě

Moskva v sobotu uvedla, že v Egyptě se nachází téměř 80 000 ruských turistů, většinou v letoviscích Šarm aš-Šajch a Hurghada. Pozastavením dalších turistických letů do Egypta se Rusové připojili k Britům a Irům, kteří již ve středu zastavili cesty do Šarm aš-Šajchu. Británie doufá, že všechny britské turisty, kteří uvízli v egyptském letovisku, se jí podaří odvézt do deseti dnů, uvedl v sobotu nejmenovaný britský zdroj. I britští turisté jezdí jen s příručním zavazadlem, odbavené kufry jim přepravují letadla zvlášť.

V neděli brzy ráno odletělo jedno takové letadlo s třiceti tunami ruských zavazadel z Hurghady, oznámilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Ruští vyšetřovatelé pokračují v práci na místě nehody spolu se svými egyptskými, francouzskými, německými a irskými kolegy. Moskva odmítá spekulace o příčinách pádu letadla, dokud nebudou předloženy důkazy. Američtí a britští představitelé se nicméně domnívají, že mohlo jít o teroristický útok a že explodovala bomba v zavazadlovém prostoru letounu. Při tragédii minulou sobotu zahynulo všech 224 osob, které byly na palubě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků