Hlavní obsah
Příslušníci iráckých sil se radují z osvobození Rávy. Foto: Osamah Waheeb, Reuters

Válka skončila, Irák ohlásil konečnou porážku Islámského státu

Irácký premiér Hajdar Abádí ohlásil konečnou porážku teroristické organizace Islámský stát (IS) na území Iráku. Armádě a jejím spojencům se podařilo teroristy porazit na západě země, kam prchali. Celý Irák byl osvobozen, oznámila armáda.

Příslušníci iráckých sil se radují z osvobození Rávy. Foto: Osamah Waheeb, Reuters
Válka skončila, Irák ohlásil konečnou porážku Islámského státu

Boje proti IS trvaly tři roky. „Naše síly mají pod kontrolou celou hranici se Sýrií. Ohlašuji konec války proti Islámskému státu,” řekl Abádí. Armáda ve svém sobotním prohlášení potvrdila, že celý Irák je svobodný.

Irácká armáda již v polovině listopadu oznámila, že u syrské hranice dobyla město Ráva, které bylo označováno za poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát v Iráku.  [celá zpráva]

Vojsko vytlačilo IS z Mosulu v červenci a pak postupovalo dále na západ, kam prchaly zbytky oddílů IS. Ofenzíva proti nim v této pouštní oblasti začala 23. listopadu. Zúčastnily se jí také šíitské milice, jež se podílejí na boji proti radikálům.

Abádí už tehdy řekl, že IS lze považovat za poražený, ale že konečnou porážku oznámí, až skončí operace v pohraničí.

Obsazení Iráku

IS začal obsazovat sever Iráku a sousední Sýrie v roce 2014, jeho vůdce abú Bakr Bagdádí v červnu 2014 ohlásil z mosulské mešity založení chalífátu. V září toho roku slíbil tehdejší americký prezident Barack Obama, že IS bude s pomocí „široké mezinárodní koalice” poražen. IS se podařilo obsadit téměř polovinu iráckého území.

Irácká armáda začala roku 2015 osvobozovat sunnitská města severně od Bagdádu a do bojů se zapojily také kurdské jednotky.

Boje proti IS jsou intenzivní také v Sýrii. Ruská armáda jako spojenec syrské ve čtvrtek oznámila, že svůj úkol, jímž byla porážka IS v Sýrii, splnila. [celá zpráva]

Obavy z dalších útoků

Předpokládá se, že někteří bojovníci této skupiny se rozprchli po Sýrii a další utekli přes tureckou hranici. Panují obavy, že členové IS budou chtít útočit v jiných zemích.

Britský ministr obrany Gavin Williamson například řekl, že by Britové, kteří se připojili k IS v Iráku a Sýrii, měli být nalezni a zabiti. K teroristickým skupinám v Iráku a Sýrii se podle odhadů britských úřadů připojilo asi 800 lidí s britským pasem. Zhruba 130 z nich v bojích padlo, čtyři stovky se vrátily do vlasti. Asi 270 jich tak stále zůstává na Blízkém východě.

Mluvčí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy 5. prosince řekl, že v Iráku a Sýrii zůstává skoro 3000 bojovníků IS a že stále představují hrozbu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků