Hlavní obsah
Pozůstatky antického města Bargylia Foto: MM, Wikimedia Commons

V Turecku jsou na prodej ruiny antického města

Kdo má rád turecké pobřeží, antické stavby a může utratit dvě stě miliónů korun, toho možná zaujme netradiční nabídka jedné turecké realitní kanceláře. Na prodej jsou ruiny dávného antického města Bargylia ležící u egejského pobřeží Turecka. Potenciální kupec lokality inzerované jako rekreační sídlo musí počítat s jedním omezením: nesmí se tu stavět, napsal zpravodajský web stanice BBC.

Pozůstatky antického města Bargylia Foto: MM, Wikimedia Commons
V Turecku jsou na prodej ruiny antického města

Inzerát nabízí "prvotřídní archeologickou lokalitu" s výhledem na moře a nedaleké jezero. Požadovaná cena je stanovena na 22 miliónů tureckých lir (asi 230 miliónů korun).

Pozemek má rozlohu 33 hektarů a nachází se na něm řada historických pozůstatků nedozírné ceny: amfiteátr z doby několika století před naším letopočtem, podobně starý chrám či pohřebiště z byzantské éry. Většina z nejcennějších pozůstatků se však nachází pod úrovní terénu a je prací pro archeology.

Podle antické legendy bylo město postaveno na počest hrdiny Bargyla, kterého zabil okřídlený kůň Pegasus. V průběhu krétské války na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem zde podle některých historických pramenů našlo útočiště vojsko krále Filipa V. Makedonského.

Kritika archeologů

Podle tureckých médií nejde o první nabídku prodeje cenného naleziště do soukromých rukou. Stát na nákup a udržování míst jako je Bargylia nehodlá vydávat peníze, což kritizují archeologové.

"Soukromé vlastnictví těchto míst je překážkou pro archeologické práce," uvedl podle zpravodajského webu BirGün.net zástupce asociace archeologů Binnut Celebi. Navíc jsou známy případy, kdy stavební uzávěra není pro kupce lokality nepřekonatelným problémem, podotkl server.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků