Hlavní obsah
Vojáci Saúdské Arábie v jihojemenském přístavu Aden Foto: Faisal Al Nasser, Reuters

V Saúdské Arábii vznikla islámská koalice proti terorismu

Saúdská Arábie oznámila vznik islámské vojenské koalice pro boj proti terorismu, jejímiž členy je 34 států. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila tisková agentura SPA. Do koalice také vstoupily země jako Egypt, Katar, Spojené arabské emiráty, Turecko, Malajsie a Pákistán, státy Perského zálivu a africké země. Šíitský Írán jejím členem není.

Vojáci Saúdské Arábie v jihojemenském přístavu Aden Foto: Faisal Al Nasser, Reuters
V Saúdské Arábii vznikla islámská koalice proti terorismu

„Země zde zmíněné se rozhodly vytvořit vojenskou alianci vedenou Saúdskou Arábií pro boj proti terorismu se společným operačním centrem se sídlem v Rijádu, pro koordinaci a podporu vojenských operací,” uvádí se v prohlášení.

Cílem skupiny je podle prohlášení boj proti terorismu ve všech jeho formách. Členové aliance chtějí chránit islámský národ před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci na zemi a jejichž cílem je terorizovat nevinné.

Ministr financí Muhammad bin Salmán Saúd na tiskové konferenci řekl, že země chtějí bojovat proti terorismu v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu. Nabídl však pouze několik málo konkrétních údajů o tom, jaký by měl být vojenský postup. Zdůraznil, že akce v Sýrii a Iráku budou koordinovány s akcemi předních světových velmocí a mezinárodních organizací, napsala agentura Reuters.

Operace proti šíitům v Jemenu

Saúdská Arábie už vede vojenskou koalici zasahující na přání jemenské vlády v Jemenu, kde bojuje proti šíitským vzbouřencům. Tvrdí, že šíity podporuje Írán. V této operaci si funkčnost podobné koalice ověřila, šíity se podařilo na části území zatlačit.

Saúdská Arábie, Turecko i Katar a emiráty také podporují různé vzbouřenecké skupiny v Sýrii bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada, která všechny povstalce bez rozdílu označuje za teroristy. V některých případech jde o sporná uskupení, mající blízko i k al-Káidě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků