Hlavní obsah
Iráčtí vojáci. Ilustrační foto Foto: Atef Hassan , Reuters

V Iráku šíité ukamenovali 14 lidí oblečených v západním stylu

Nejméně 14 mladých lidí bylo za poslední tři týdny ukamenováno v Bagdádu kvůli svému oblečení. Podle bezpečnostních zdrojů se jedná o součást kampaně šíitských aktivistů proti mládeži, která se obléká a češe v západním stylu nazvaném Emo. Podle agentury Reuters se v sobotu šíitskými čtvrtěmi, kde se kamenování odehrávalo, šířily seznamy se jmény dalších potenciálních obětí, pokud nezmění svůj styl oblékání.

Iráčtí vojáci. Ilustrační foto Foto: Atef Hassan , Reuters
V Iráku šíité ukamenovali 14 lidí oblečených v západním stylu

Útoky následovaly po prohlášení iráckého ministerstva vnitra, které subkulturu Emo označilo za satanismus a policii nařídilo její vymýcení. Emo je druh punkové hudby, která se objevila ve Spojených státech. Její fanoušci se vyznačují zvláštním oblečením. Většinou nosí upnuté džíny, trička s logem a zvlášť dlouhé účesy nebo naopak ježka.

Nejmenované zdroje z nemocnic, kam byli ukamenovaní převezeni, uvedly, že těla nesla jasné známky úderů kameny nebo cihlami. Devět mrtvých bylo přivezeno do nemocnice v Sadr City, velké šíitské čtvrti, tři do východního Bagdádu, další dvě do centrální márnice, uvedl Reuters. Dalších šest lidí včetně dvou dívek bylo podle policie zbito na znamení varování.

Varujeme vás, všechny obscénní muže a ženy, pokud se nepřestanete takto chovat během čtyř dnů, Bůh vás potrestá rukou mudžahedínů.
citace z letáku

V jedné ze šíitských čtvrtí Bagdádu byly v sobotu podle Reuters rozdávány letáky s 24 jmény budoucích cílů. "Varujeme vás, všechny obscénní muže a ženy, pokud se nepřestanete takto chovat během čtyř dnů, Bůh vás potrestá rukou mudžahedínů," uváděl leták. V Sadr City bylo na podobném letáku uvedeno dalších 20 jmen. "Jsme Brigády zloby. Varujeme vás, jestli se nevrátíte zpět na správnou cestu, budete zavražděni," stálo na druhém letáku.

Když se v iráckých médiích objevily zprávy o vraždách spojených s Emo stylem, ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, ve kterém vylučovalo spojitost úmrtí s touto módou. "Všechny zaznamenané případy byly motivovány pomstou, sociálními nebo obvyklými kriminálními motivy," tvrdilo ministerstvo.

Duchovní kamenování odsoudili

Šíitští duchovní kamenování odsoudili a označili ho za teroristické útoky. Muktada Sadr, radikální šíitský klerik s následovníky především v bagdádském Sadr City sice styl Emo označil za bláznivý, ale prohlásil zároveň, že by se s jeho nositeli mělo jednat podle zákona.

Po pádu režimu Saddáma Husajna většinu bagdádských čtvrtí přísně kontrolovaly sunnitské a šíitské milice, které tvrdě vynucovaly stanovený styl oblečení. Dnes již milice nejsou moc vidět, Bagdád je podstatně mírumilovnější a mladí si mohou zkusit obléct oblečení západního stylu, konstatuje Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků