Hlavní obsah
 

Ukrajina se zapojila do vyšetřování pádu boeingu. Do Teheránu vysílá experty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ještě ve středu večer do Íránu odletí letadlo s ukrajinskými experty. Jejich hlavním úkolem bude podle něj zjistit příčiny a viníky letecké katastrofy u Teheránu, kde v troskách ukrajinského boeingu zahynulo všech 176 lidí na palubě.

 
Ukrajina se zapojila do vyšetřování pádu boeingu. Do Teheránu vysílá experty

„Všichni budou zapojeni do vyšetřování, cílem je identifikovat a repatriovat těla Ukrajinců, kteří při katastrofě zahynuli. Nepřetržitě vedu konzultace s našimi zahraničími partnery. Naší prioritou je zjistit pravdu o této strašné katastrofě, a kdo za ni zodpovídá,” napsal Zelenskyj na sociální síti.

Trosky ukrajinského boeingu, který havaroval u Teheránu

Foto: Iran Press, Reuters

Mezi experty mají být záchranáři, zástupci ministerstev obrany, vnitra, tajné služby SBU, národní bezpečnostní rady, leteckých úřadů, vyšetřovatelé leteckých nehod a představitelé aerolinek UIA, kterým boeing patřil.

Írán: Technické problémy. Vyloučeno, tvrdí Ukrajina

Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Podle agentury DPA však není jasné, jak úřady tak brzy dospěly k takovému závěru.

Ukrajinské aerolinky UIA tvrdí, že stroj byl v pořádku: Boeing 737-800 NG byl vyroben v roce 2016 a technický servis naposledy absolvoval před dvěma dny. Aerolinky nepředpokládají, že by se zkušená posádka dopustila chyby.

Záchranáři ohledávají trosky zříceného ukrajinského letadla

Foto: Reuters

Při katastrofě podle šéfa ukrajinské diplomacie Vadyma Prystajka zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové. Další dva cestující se sice k letu do Kyjeva zaregistrovali, ale na palubu nakonec nenastoupili.

Německé ministerstvo zahraničí ovšem uvedlo, že nevychází z toho, že by při leteckém neštěstí u Teheránu přišli o život němečtí občané. „Dosud nemáme žádné informace, podle nichž by mezi oběťmi zřícení letadla v Íránu byli němečtí státní příslušníci,” citovala agentura DPA z prohlášení ministerstva.

Podle DPA byli na palubě havarovaného letounu tři lidé, kteří v Německu byli registrováni jako osoby žádající ochranu.

Kanada je domovem velké íránské diaspory a UIA nabízí relativně levné lety mezi Torontem a Teheránem s mezipřistáním v Kyjevě, poznamenala agentura AFP.

Podle seznamu cestujících nejméně 25 pasažérů bylo mladších 18 let. Třináct cestujících podle íránské tiskové agentury Isna studovalo na prestižní teheránské univerzitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků