Hlavní obsah
Povstalec Svobodné syrské armády v Džobaru na předměstí Damašku Foto: Bassam Khabieh, Reuters

Syrští vzbouřenci se evakuují z Damašku

Stovky syrských povstaleckých bojovníků s rodinami zahájily v pondělí stahování z obležené čtvrti Barzá v Damašku. Jde o součást dohody o evakuaci uzavřené se syrskou vládou, informovala tisková agentura AFP. Podobná evakuace ozbrojenců z Damašku se koná poprvé od začátku syrského konfliktu v roce 2011.

Povstalec Svobodné syrské armády v Džobaru na předměstí Damašku Foto: Bassam Khabieh, Reuters
Syrští vzbouřenci se evakuují z Damašku

„Ozbrojení bojovníci a jejich rodinní příslušníci nastoupili do 40 autobusů a zamířili na sever Sýrie. Tato operace potrvá pět dní,” uvedla v krátké zprávě syrská televize.

Jednalo se o ty, kteří odmítli složit zbraně v rámci amnestie. Autobusy je odvážejí směrem k Džarábulusu v provincii Halab. Podle agentury SANA se jedná o čtyři stovky bojovníků s rodinami.

Minulou neděli odjelo 463 bojovníků s rodinami do provincie Idlib. Odsuny jsou výsledkem dohody a dohlížejí na ně Syrský červený půlměsíc, bezpečnostní síly a ruská vojenská policie.

Syrský prezident Bašár Asad podporuje podobné evakuace, v jejichž rámci mohou povstalci z obležených oblastí, kteří se vzdají vládě, odejít na území pod povstaleckou kontrolou. Tím se podle Asada omezuje počet obětí, ale současně mu to zajišťuje rozšíření území pod svou kontrolou.

OSN nicméně kritizuje jak obléhací taktiku syrské vlády, tak samotné evakuace, které se za vládou nastavených podmínek rovnají nucenému vyhnání z domovů.

Barzá leží v severovýchodní části Damašku a v posledních měsících byla dějištěm intenzivních bojů mezi povstalci a syrskou armádou.

Syrská vláda dodrží příměří

Sýrie bude dodržovat klid zbraní, který platí od 6. května na základě dohody Ruska, Íránu a Turecka uzavřené v kazašské Astaně. V neděli to prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Uvedl však, že je předčasné hovořit o tom, zda je dohoda úspěšná. Mualim také zdůraznil, že dohoda bude platit tak dlouho, dokud ji bude dodržovat i povstalecká strana. Povstalci zapojení do tohoto procesu podle něj musejí pomoci vyčistit oblasti, které kontrolují, od džihádistických frakcí včetně bývalé fronty An-Nusra.

Ministr podle agentury AP také řekl, že v Sýrii nebudou dohlížet žádné mezinárodní síly pod vedením OSN. Dohoda z Astany podle ministra hovoří o rozmístění "vojenské policie" v pozorovatelských střediscích v takzvaných zónách snižování napětí, Mualim však neupřesnil, kdo ji bude tvořit. Podle AP patrně mínil ruské pozorovatele, kteří už v Sýrii jsou.

Syrský ministr zahraničí se vyjádřil i k tomu, co označil za "zřejmou změnu postoje americké vlády vůči Sýrii". "Zdá se, že Spojené státy, kde se prezident Donald Trump nechal slyšet, že se krize v Sýrii táhne příliš dlouho, patrně dospěly k závěru, že bez dohody s Ruskem se situace nevyřeší," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků