Hlavní obsah

Syrští vzbouřenci jednoho křesťana sťali, další vyhnali

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Damašek

Syrského křesťana, 38letého taxikáře Andreje Arbaše, unesli na severu země ve městě Ras al-Ajn u tureckých hranic vzbouřenci a sťali ho. Uvedla to šedesátiletá karmelitánka, kterou citoval list Daily Mail. Tělo podle ní pohodili u cesty, kde se kolem něj motala smečka psů. Stěžovala si, že svět přehlíží zvěrstva páchaná v zemi sunnitskými radikály.

Foto: Saif Al.Hamwi , Reuters

Obyvatelé v Sýrii často prchají před boji.

Článek

Arbaše unesli vzbouřenci poté, co jeho bratr kritizoval chování členů Svobodné syrské armády. „Jeho jediným zločinem bylo, že jeho bratr kritizoval vzbouřence, že se chovají jako banditi, což taky jsou,“ řekla sestra Agnes Mariam de la Croix. Dodala, že taxikář byl čerstvě ženatý a měl dítě.

Její slova ale nebylo možné ověřit z jiných zdrojů.

Zmínila i další zvěrstva rebelů, kteří se města u tureckých hranic zmocnili minulý měsíc. Bojovníci příšli do křesťanské čtvrti a nařídili civilistům odejít. „Přes dvě stě rodin bylo vyhnáno v noci,“ řekla karmelitánka a dodala: „Lidé se bojí. Všude jsou komanda smrti, která zastavují civilisty, unášejí je a žádají výkupné. Občas rukojmí zabíjejí.“

Vzbouřenci s černými páskami al-Káidy na dva dny obsadili i klášter mezi Damaškem a Homsem, aby se v něm nemohlo oslavit výročí narození Ježíše, uvedla sestra: „Povstání se zmocnili islámští žoldáci, kteří mají mnohem větší zájem vést svatou válku, než sesadit vládu. Změnilo se to v sektářský konflikt, ve kterém křesťané platí nejvyšší cenu. Chtějí zavést právo šaría a vytvořit v Sýrii islámský stát.“

Karmelitánka si stěžovala na jednání vzbouřenců a kritizovala, že západ jejich zvěrstva přehlíží: „Svobodný a demokratický svět podporuje extremisty.“

Skupina Džabát al-Nusra, která patří k nejefektivnějším ve Svobodné syrské armádě, má blízko k ideologii al-Káidy.

Zatímco původně se lidé bouřili proti autoritářskému režimu, v posledních měsících se občanská válka změnila ve střet mezi vzbouřenými sunnity a vládnoucími alávity, z nichž vzešel prezident Bašár Asad, a šíity, které podporují Írán a Irák.

Přibývá také zpráv, že vzbouřenci v brutalitě nijak nezaostávají za provládními milicemi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám