Hlavní obsah
Uprchlický tábor pro Syřany v Jordánsku po nedávných silných deštích Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Syrské ženy prchají před znásilňováním

K hlavním důvodům útěků syrských rodin do sousedních zemí patří znásilňování žen. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Výbor se opírá o výpovědi uprchlíků, kteří jsou nyní v táborech v Libanonu a Jordánsku. Většina z nich tvrdí, že uprchli právě kvůli násilí páchanému na ženách.

Uprchlický tábor pro Syřany v Jordánsku po nedávných silných deštích Foto: Muhammad Hamed, Reuters
Syrské ženy prchají před znásilňováním

"Mnoho žen vypovědělo, že je ozbrojení muži napadli na veřejném místě nebo i doma. Znásilnění, jehož se často dopustí hned několik mužů, se odehrávalo v mnoha případech před ostatními členy rodiny," uvádí se ve zprávě. IRC získal také výpovědi o případech, kdy byly ženy a dívky uneseny, znásilněny, mučeny a pak zavražděny.

Syrské ženy a děti v uprchlickém táboře u tureckých hranic

Foto: Abdalghne Karoof, Reuters

Výbor upozorňuje, že mnoho případů zůstává neodhaleno, protože oběti, které přežily, mlčí. Bojí se msty, kdyby útočníky prozradily.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Syrská armáda podnikla nálety na okolí Damašku

Video: Reuters

Dodává, že pro oběti znásilnění chybí lékařská i psychologická pomoc. Podle IRC mezinárodní pomoc naprosto nedostačuje za stále se prohlubující krize.

Syřanky suší prádlo v uprchlickém táboře u tureckých hranic

Foto: Abdalghne Karoof, Reuters

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je v zemích sousedících se Sýrií 600 000 uprchlíků. Očekává se, že do června jich bude přes milión. Na syrském území se pohybují další dva milióny lidí, kteří kvůli bojům utekli ze svých domovů. Miliónu lidí navíc hrozí hlad.

Syrská dívka nabírá vodu po dešti z cisterny v jordánském uprchlickém táboře

Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Zemi přitom postihly nejhorší zimní bouře za dvacet let, které dále zhoršují již tak těžkou situaci uprchlíků. Místy napadl sníh, jinde byly silné záplavy. Třeba v jednom táboře v libanonském údolí Biká nemělo žádné dítě syrských uprchlíků zimní oděv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků