Hlavní obsah

Syrská obrana střílela na izraelský letoun

Syrská protivzdušná obrana střílela v noci na čtvrtek na izraelský letoun, který podle Damašku vnikl do vzdušného prostoru Sýrie. Izrael případ prošetřuje.

Syrská obrana střílela na izraelský letoun

Podle syrské tiskové agentury SANA se incident obešel bez ztrát na lidech i škod. Syrské ministerstvo obrany oznámilo, že vzdušný prostor byl narušen na jihu země u města Daráa. "Nepřátelský izraelský stroj pronikl nad syrské území přes severní hranici, přilétl od Středozemního moře a mířil na východ. Překročil rychlost zvuku," uvedl mluvčí a dodal: "Protivzdušné jednotky se sním střetly a donutily ho, aby po odhození munice do pouštních oblastí, odletěl."

"Varujeme nepřátelskou vládu Izraele před takovými flagrantními projevy agrese," sdělil syrský mluvčí a dodal, že si Sýrie vyhrazuje právo adekvátně opovědět.

Izraelské ministerstvo obrany se k obvinění z porušení suverenity vzdušného prostoru Sýrie nevyjádřilo, protože obvinění zatím prošetřuje.

Protože po šestidenní válce Sýrie a Izrael neuzavřely mírovou smlouvu, jsou technicky od roku 1967, kdy Izrael okupoval syrské Golanské výšiny, stále ve válce. Mezi oběma státy přetrvává napětí a navzájem se obviňují z eskalace situace. Jeruzalému vadí, že Sýrii podporuje  radikální palestinská hnutí, jako je Hamás, a údajně i libanonský šíitský Hizballáh, s nímž vedl loni v létě Izrael válku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků