Hlavní obsah
Syrští vojáci pálí z děla v provincii Latakíja. Foto: Alexander Kots, ČTK/AP

Syrská armáda podporovaná spojenci, začala ve středu útočit na povstalce, kteří kontrolují město Talbísa v provincii Homs. Podle syrské televize Rusové bombardovali vesnice v okolí a připravili půdu pro pozemní síly. Podle místní tiskové agentury SANA také zahájila operaci na předměstí Damašku Džúbar a Harasta.

Syrští vojáci pálí z děla v provincii Latakíja. Foto: Alexander Kots, ČTK/AP
Syrská armáda útočí v Homsu i na předměstích Damašku

Ofenzív se účastní milice libanonského Hizballáhu, který je spojencem Damašku, i příslušníci íránských revolučních gard. Podporuje ji syrské a ruské letectvo.

Talbísu a okolní vesnice obývají sunnité, i když jinak v oblasti převažují šíitští alávité. Ruské nálety trvají několik dní a tamní obyvatelé už několikrát upozorňovali, že na místě se nevyskytují žádní členové Islámského státu (IS). Rusko tvrdí, že bojuje právě proti IS.

Syrští rebelové ze 101. divize na severu provincie Hamá

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Exilová organizace SOHR monitorující dění v Sýrii oznámila, že v boji zemřelo šest povstalců a dva civilisté. Dobytím Talbísy režim podle agentury Reuters rozšíří svou sféru vlivu kolem velkých měst na západě země a zabezpečí silnici spojující Damašek s pobřežní Látakíjou.

Syrská agentura SANA uvedla, že při bojích u vesnice Hula na severu provincie Homs se podařilo zabít sedm příslušníků vzbouřenecké salafistické skupiny Ahrar aš-Šám, která patří k nejsilnějším v oblasti. I když není považována USA za teroristickou, její vedení má blízko k Al-Káidě, uvedla agentura Reuters. Údajně byl zabit i jeden z místních vůdců Amar Chodr a čečenský velitel Abú Anas. Padlé přiznala i skupina.

Provincie v Sýrii

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Na severu provincie Homs útočí syrské jednotky podporované milicemi Hizballáhu s početnými íránskými sbory i na pozice Fronty an-Nusra. Spojní hlavního města s provincií obývanou alávity také zajistí operace podniknutí na dvou severovýchodních předměstí Damašku Džúbar a Harasta v oblasti Východní Ghúty.

Syrský voják u kulometu v bunkru v provincii Latakíja

Foto: Alexander Kots, ČTK/AP

Syrské vládní síly postupují na strategicky důležité planině Sahl al-Gháb na severozápadě země, kde zahájily ofenzívu nejdříve. SANA uvedla, že se podařilo zabít na třicet příslušníků Armády dobyvatelů (Džaíš al-Fatah) jejíž součástí je An-Nusra i Ahrar aš-Šáh, deset padlých jmenovala.

Vojáci zajistili i strategickou výšinu v u Kunejtry poblíž hranic s Izraelem, kde také operovali bojovníci An-Nusry.

Související témata:

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Avizovaná ofenzíva na Halab zatím nezačala. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků