Hlavní obsah
Syrští vojáci na dálnici M5 severně od Maarat an-Numánu Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Syrská armáda ovládla klíčovou dálnici u Damašku. Pod kontrolou vlády je po osmi letech

Syrská armáda a její spojenci vybojovali v úterý zbývající úsek klíčové dálnice mezi Damaškem a severosyrským Aleppem. V minulých dnech v bojích o tuto trasu zahynuly desítky lidí. Dálnice M5 se tak ocitá pod kontrolou vládních sil poprvé od roku 2012, uvedla agentura Reuters.

Syrští vojáci na dálnici M5 severně od Maarat an-Numánu Foto: Omar Sanadiki, Reuters
Syrská armáda ovládla klíčovou dálnici u Damašku. Pod kontrolou vlády je po osmi letech

Silnice prochází provincií Idlib, kterou z velké části kontrolují oponenti Damašku a islámští radikálové. Syrská armáda a spojenecké Rusko v minulých dnech útočily intenzivně na města a vesnice v blízkosti dálnice.

Dálnice mezi Damaškem a Aleppem

Foto: Mapy.cz

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že syrská armáda vybojovala poslední úsek dálnice obsazením západního předměstí Aleppa, kde do této doby byli povstalci.

V oblasti bojů má své posty také Turecko, které podporuje některé z povstaleckých skupin. Postup syrských vojáků do blízkosti těchto tureckých stanovišť Ankara ostře kritizovala. Mezi oběťmi bojů minulého týdne bylo také 13 tureckých vojáků.

O situaci od soboty v Ankaře vyjednával ruský tým, který podle tureckých diplomatických zdrojů v úterý z metropole odjel. Žádná dohoda o ukončení bojů vyjednána nebyla. Rusové jednali na tureckém ministerstvu zahraničí i s poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle prohlášení, které Turecko vydalo po jednání, Turci požadují, aby byly ukončeny útoky na turecké vojenské posty v severozápadní Sýrii.

Server Rudaw, který poskytuje informace o dění na Blízkém východě, v úterý zveřejnil video, na němž je vidět helikoptéra, která byla sestřelena. Podle informací webu se jednalo o syrský vrtulník, který k zemi poslaly povstalci podporovaní Tureckem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků