Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Nové záběry z místa pádu ukrajinského letadla. Foto: Reuters

Za sestřelení letadla nad Teheránem mohlo špatné seřízení radaru, zjistili Íránci

Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické nehody ukrajinského dopravního letadla, které v lednu sestřelil Írán. Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), která byla zveřejněna a o níž informovaly agentury AFP a AP.

BEZ KOMENTÁŘE: Nové záběry z místa pádu ukrajinského letadla. Foto: Reuters
Za sestřelení letadla nad Teheránem mohlo špatné seřízení radaru, zjistili Íránci

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila. Data z letových záznamníků sestřeleného ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

V neděli zveřejněný dokument označila CAO za „zprávu o faktech“, nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

„Lidský omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli,“ uvedla ve zprávě CAO. Tato výchozí chyba „stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření.“

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se ve zprávě.

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálených na boeing ukrajinských aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, „aniž dostal odpověď z koordinačního střediska“, k němuž patřil.

Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na „pokračování trajektorie odhaleného cíle“, dodává zpráva CAO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků