Hlavní obsah

Saúdskou Arábii vyzbrojí i Rusové, podepsali dodávky za 80 miliard

Moskva/Rijád
Aktualizováno

Rusko a Saúdská Arábie podepsaly předběžnou dohodu o dodávkách zbraní za 3,5 miliardy dolarů (asi 80 miliard Kč). Oznámila to v pondělí agentura TASS. Obří vojenské dodávky do Saúdské Arábie před časem oznámily Spojené státy.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Saúdskoarabský král Salmán bin ‘Abd al-Azíz as-Saúd

Článek

„Teď jsme zahájili nové kolo rozhovorů a uzavřeli předběžnou dohodu za 3,5 miliardy dolarů. Pravda, Saúdové si kladli podmínku, že kontrakt bude platit, pokud jim předáme část technologií a zahájíme výrobu na území království. Přemýšlíme o tom, o co se lze podělit. Nejjednodušší je postavit závod na výrobu střelných zbraní koncernu Kalašnikov,” řekl TASS ředitel státní společnosti Rostech Sergej Čemezov.

Kalašnikov proslul ve světě výrobou legendární útočné pušky AK-47 a jejích nástupců. Saúdové se snaží získat technologii, což se ukázalo už v případě letadla Antonov An-13, což je modernizovaná verze transportního An-32. Vývoj platili Saúdové a stroje by se měly vyrábět v Arábii. [celá zpráva]

Čemezov připomněl obtíže obchodů se Saúdskou Arábií. Před pěti lety byl podepsán kontrakt za dvacet miliard dolarů, ale pak se nic nedělo: „Rijád tehdy nekoupil nic za jedinou kopějku. Mám-li nazvat věci pravými jmény, tak si s námi Saúdové jen hráli, říkali - nedodejte systém protivzdušné obrany S-300 Íránu a my budeme kupovat vaše zbraně, tanky i další techniku.“

S USA za 2,6 biliónu

Dohoda o prodeji systému protivzdušné obrany S-300 do Íránu byla podepsána v roce 2007, ale v roce 2010 bylo pozastaveno její plnění kvůli sankcím vůči Íránu. Ty byly zrušeny v roce 2015 a loni v říjnu byla dodávka za miliardu dolarů splněna. S-300 je účinný systém, který ztěžuje případné vzdušné útoky na Írán. Arabské země i Izrael se obávají íránského jaderného programu a zvažovaly i letecký útok na íránská jaderná zařízení.

Rusko se svým zbrojním kontraktem se Saúdskou Arábií připojuje ke Spojeným státům, které rovněž oznámily dodávky vojenské techniky do konzervativního království v srdci islámského světa. Americký obchod je ale nesrovnatelně větší, jeho první fáze má hodnotu 110 miliard dolarů (2,6 biliónu korun). [celá zpráva]

Ruský zbrojní konglomerát Rostech vznikl před deseti lety s cílem napomáhat vývoji, výrobě a vývozu sofistikovaných výrobků určených pro civilní i vojenské použití. Zahrnuje stovky organizací, včetně 14 holdingů, z nichž 11 působí ve sféře zbrojního průmyslu. Jedním z nich je i koncern Kalašnikov, do něhož se v roce 2013 transformovala zbrojovka Ižmaš, které hrozil bankrot.

Anketa

Je podle vás správné prodávat zbraně do Saúdské Arábie?
Ano
12,6 %
Ne
87,4 %
Celkem hlasovalo 2183 čtenářů.

Reklama

Výběr článků

Načítám