Hlavní obsah

Saúdská Arábie sestřelila raketu scud vypálenou jemenskými povstalci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rijád

Saúdská Arábie v sobotu ráno sestřelila balistickou raketu Scud, kterou na její území vypálili z Jemenu šíitští povstalci z kmene Húsíů nebo jejich spojenci z armády. Je to poprvé, co byla v konfliktu trvajícím několik měsíců použita balistická raketa. O incidentu, který může znamenat výraznou eskalaci konfliktu, informovala saúdskoarabská státní tisková agentura.

Foto: Hani Mohammed, ČTK/AP

Šíitští Húsíové

Článek

Raketu vypálenou z Jemenu podle jejího upřesnění sestřelila baterie protiletecké obrany raket patriot u města Chamis Mušajt na jihozápadě Saúdské Arábie. K zlikvidování scudu byly použity dva patrioty.

V oblasti se nachází největší saúdskoarabská letecká základna na jihu země.

Rozsáhlý střet na hranici 

Šíitští povstalci a jednotky věrné bývalému jemenskému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi už pátek podnikli několik útoků na saúdskoarabské pozice u hranic. Zabili u Džizánu a Nadžránu čtyři saúdské vojáky včetně důstojníka. Podle televize Al-Arabíja se do akce poprvé zapojila Sálihova republikánská garda. Boje trvaly deset hodin a zasáhly do ní koaliční letadla a saúdskoarabské vrtulníky Apache. Rijád uvedl, že zabil desítky Jemenců.

Už dříve došlo k několika potyčkám na hranicích, ale dosud nikdy v nich nebyly tak rozsáhlé boje a nebyly v nich nasazeny těžké zbraně. Následné vypálení scudu ukázalo, že saúdskoarabské nálety nebyly až tak úspěšné, jejich prvním cílem byly právě jemenské balistické rakety. Jemen sice patří k nejchudším arabským zemím, ale má silnou armádu.

Mluvčí šíitských Húsíů Hamíd Buchajti ke střetu uvedl: „Bitva začala s cílem zablokovat v noci agresi na Jemen, je to bitva, na kterou jemenský lid čekal.“

Raytheon MIM 104 Patriot

Patriot je taktický obranný raketový systém se střelami dalekého doletu, jenž umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

Své kvality osvědčil za první války v Zálivu na počátku 90. let, kdy likvidoval irácké střely Scud se 70procentním úspěchem v Saúdské Arábii a 40procentním v Izraeli.

Nadále představuje hlavní prostředek americké taktické obrany proti ohrožení ze vzduchu. Kromě USA a Izraele jej mají ve výzbroji Nizozemsko, Německo, Řecko, Japonsko, Tchaj-wan, Saúdská Arábie a Kuvajt.

Vývoj systému byl zahájen počátkem šedesátých let, testován byl na přelomu 60. a 70. let. V roce 1976 byl poprvé vyzkoušen nový systém navádění, který zahrnuje i údaje ze střely, což zpřesňuje zásah.

Do výzbroje americké armády byly první patrioty zařazeny v roce 1984. Od té doby byl dále zdokonalován, zejména v oblasti navádění proti nízko letícím cílům. Od verze B lze střelu použít i jako protizemní při útocích na nepřátelské radary.

Arabská koalice vedená Rijádem od 26. března zasahuje proti šíitům v Jemenu. Ti ovládli značnou část území a donutili utéci stávajícího prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Rijád chce jeho návrat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám