Hlavní obsah
Ariel Šaron na záběru z roku 2005 Foto: David Furst, Reuters

Šaronovi prý zbývají poslední hodiny, jeho stav se dál zhoršuje

Zdravotní stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se v posledních několika hodinách dramaticky zhoršil. Lékaři již údajně vyrozuměli Šaronovy syny Gilada a Omriho s tím, že jejich otec je blízko smrti a zbývá mu posledních pár hodin života, uvedl izraelský zpravodajský server Ynet s odvoláním na zdroje blízké rodině.

Ariel Šaron na záběru z roku 2005 Foto: David Furst, Reuters
Šaronovi prý zbývají poslední hodiny, jeho stav se dál zhoršuje

Šaronova rodina je neustále po jeho boku u nemocničního lůžka. „Jde o Arikovy poslední hodiny,” sdělil nejmenovaný rodinný zdroj. Jeho synové prý již vědí, že se blíží konec.

Bývalý předseda vlády leží již osm let v kómatu po těžkém záchvatu mrtvice, v posledních dnech mu začaly selhávat životně důležité orgány, nejprve ledviny a pak srdce. [celá zpráva]

Už minulý týden lékaři uvedli, že Šaron je v kritickém stavu. [celá zpráva]

Jak uvedl před pár dny ošetřující lékař Zeev Rotstein, srdce pacienta se sice podařilo stabilizovat, nicméně začaly mu postupně selhávat další orgány a trpí rovněž rozsáhlou infekcí. Tehdy ještě Rotstein nicméně tvrdil, že Šaron „bojuje za svůj život jako lev”.

Židovský stát již začal chystat státní pohřeb. Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých vojenských a  politických pozic.

Šaron je v kómatu od druhé mrtvice, která ho postihla v lednu 2006.

Ariel Šaron (narozen 26. února 1928) je jedním z nejvýznamnějších izraelských politiků, který vždy dokázal reagovat na změny situace. Je spjat s celou historií izraelského státu, v roce 1948 se zúčastnil války za nezávislost. Účastnil se také bojů za suezské krize, v šestidenní válce, opotřebovávací válce a v jomkippurské válce, kde obklíčil třetí egyptskou armádu a vydobyl si pověst vynikajícího polního velitele.
Po odchodu z armády vstoupil do pravicové strany Likud a více než desetkrát byl ministrem, v čele obrany stál za libanonské války v roce 1982.
Přestože až do 90. let podporoval výstavbu židovských osad na okupovaných územích, která je v rozporu s mezinárodním právem, když se stal v roce 2001 premiérem, změnil přístup a v roce 2005 nechal přes protesty vyklidit osady v pásmu Gazy, které předal Palestincům.
Stranu Likud opustil a založil novou centristickou partaj Kadima, v hektické situaci dostal 18. prosince 2005 první mozkovou mrtvici. O pár dnů později následovala druhá, po níž upadl do kómatu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků