Hlavní obsah

Saddám Husajn chtěl za peníze firem pohřbít Kurdy v bunkrech

Vláda bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna chtěla nechat z úplatků zahraničních firem postavit 2000 betonových bunkrů, v nichž měla být ukryta těla obětí vojenské kampaně proti iráckým Kurdům. Informovala o tom australská vyšetřovací komise, která se devět měsíců zabývá možným spojením australského vývozce obilí AWB s korupcí v Iráku.

Saddám Husajn chtěl za peníze firem pohřbít Kurdy v bunkrech

Vyšetřovací komise má k dispozici počítačovou poštu zaměstnanců této firmy. V záznamu jednoho z členů vedení se uvádí, že Iráčané chtěli v roce 2001 z úplatků postavit 2000 bunkrů. "Budou mít zdi i podlahy z betonu a budou v nich pohřbeni Kurdové. Chtějí prostory vykuřovat, a hubit tak hmyz," uvedl jeden představitel firmy ve vzkazu kolegům.

Firma možná věděla o Saddámových plánech

Australský soudce v této věci vyslechl bývalého ředitele AWB Andrewa Lindberga a ptal se ho, zda to znamená, že zaměstnanci firmy věděli o krutostech, jichž se Saddámova vláda dopouštěla na menšinách. "Myslím si, že to nebylo myšleno vážně," řekl o vzkazu Lindberg.

Saddám a dalších šest lidí je od srpna souzeno za genocidu Kurdů v roce 1988. Při operaci Anfál tehdejší vláda nechala použít i chemické a biologické zbraně a údajně při ní přišlo o život až 180 000 lidí.

Obžalovaní považují zásah proti kurdským vesnicím za oprávněný, protože jejich obyvatelé podporovali kurdské milice, jež bojovaly v tehdejší irácko-íránské válce na straně Íránu. V případě, že bude obžalovaným vina prokázána, hrozí jim tresty smrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků