Hlavní obsah
Demonstrace proti režimu prezidenta Bašára Asada v syrském Idlíbu Foto: Reuters

Při bombardování syrského Homsu umírali další civilisté

Nejméně 13, ale možná až 25 civilistů v pondělí zahynulo při bombardování syrského města Homs. Terčem se stala sunnitská čtvrť stojící proti režimu prezidenta Bašára Asada, informovala agentura AFP s odvoláním na bilanci Organizace syrských pozorovatelů pro lidská práva (OSDH).

Demonstrace proti režimu prezidenta Bašára Asada v syrském Idlíbu Foto: Reuters
Při bombardování syrského Homsu umírali další civilisté

O více než 25 mrtvých a 40 zraněných píše agentura DPA, podle níž pravděpodobně utrpěl zranění také jeden člen monitorovací mise Ligy arabských států (LAS), jejímž hlavním cílem je zastavit krveprolití zmítající arabskou zemí už devět měsíců.

Podle jednoho ze syrských opozičníků se čtyři pozorovatele LAS podařilo z Damašku převézt do Homsu, aniž by se o tom dozvěděla Asadova vláda. Jeden ze členů mise pak podle televize Al-Arabíja utrpěl zranění. Jak vážné je, ani další podrobnosti však televize nesdělila.

Opozice se brání

"Násilí je rozhodně oboustranné," napsala o dnešních střetech agentura Reuters s odvoláním na obyvatele Homsu, který se z bezpečnostních důvodů představil jen jako Muhammad. "Viděl jsem sanitky plné zraněných vojáků projíždět kolem mých oken. Někdo je musel postřelit."

Podle Reuters ozbrojené povstání čím dál tím častěji nabývá vrch nad původně civilními protesty. Mnozí se tak obávají, že Sýrie se blíží k sektářské válce, v níž většinové sunnité stanou proti Asadově menšinové sektě alávitů, tedy členů šíitské náboženské skupiny.

Do Sýrie postupně přijíždějí pozorovatelé LAS: přípravná skupina je již na místě a v nejbližších hodinách jsou očekáváni další emisaři, jejichž celkový počet je plánován na 150. Část z nich se má v úterý vydat do Homsu. Syrská vláda tvrdí, že pozorovatelé se budou moci v zemi volně pohybovat a přesvědčit se, že "věci nejsou černé ani bílé, nýbrž velmi složité", jak řekl mluvčí syrského ministerstva zahraničí.

Nepokoje v Sýrii trvají od letošního jara. Pravidelné demonstrace požadují demisi autoritativního prezidenta Asada, který je i pod stále silnějším zahraničním tlakem. Jeho vláda však násilí, při němž podle OSN zahynulo přes 5000 lidí, připisuje ozbrojeným gangům, před nimiž prý armáda chrání civilisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků