Hlavní obsah
Abú Bakr Bagdádí v Mosulu, když vyzýval muslimy, aby se mu podřídili

Pentagon popřel smrt Bagdádího, zřejmě zabili jeho pravou ruku

Čtvrteční zprávu iráckého ministerstva zahraničí, že se podařilo zabít vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího, popřel v noci na pátek Pentagon. Nálet na Mosul se však uskutečnil a zahynul při něm zřejmě jeho zástupce abú Hadžár Šúrí.

Abú Bakr Bagdádí v Mosulu, když vyzýval muslimy, aby se mu podřídili
Pentagon popřel smrt Bagdádího, zřejmě zabili jeho pravou ruku

„Pověsti, že jsme zabili Bagdádího, nejsou opodstatněné,“ řekl vysoký představitel obrany webu The Daily Beast ke zprávám iráckého ministerstva o jeho smrti. [celá zpráva]

Televizi NBC útok potvrdil vysoký irácký bezpečnostní poradce, podle něhož byli tři lidé zabiti a mezi nimi Šúrí, který byl odborníkem na výbušniny a velel městu Tal Afar. 
Mluvčí Pentagonu Steve Warren NBC řekl, že nemůže potvrdit jejich smrt a že USA necílily na vůdce Islámského státu. Dodal ale, že pokud byli vůdci IS „ve formaci vojáků, byli nejspíš zabiti“.

Podle webu Busines Insider ale i smrt Šúrího může naznačovat napětí v Islámském státu. Naznačuje, že se Bagdádí obává, že by mohl ztratit dvoumiliónový Mosul, když USA pokračují v náletech a Kurdové vyzbrojovaní západem i Íránem se spojili se šíity a prolomili obklíčení města Amirlí. Web spekuluje, že tam proto poslal svou pravou rukou, i když připomíná, že není známa organizace Islámského státu.

Většina nižších představitelů zná jen své nejbližší nadřízené. Bagdádího ani nespatřili, nebo ho viděli, jen když měl zahalenou tvář.

Související téma

Bojovníci Islámského státu

Foto: Reuters

 

Zmiňuje také vysokou decentralizaci, Islámský stát tvoří 16 okresů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků