Hlavní obsah
Palestinský soutěžící z pásma Gazy Džihád al-Džabarí při živém televizním přenosu ze 7. května. Foto: Majdi Mohammed, ČTK/AP

Už celých osm let neměli Palestinci možnost zvolit si svého prezidenta. Teď alespoň dostali příležitost vybrat si ho virtuálně, napsala agentura AP. Oblíbený palestinský televizní kanál Maan TV vysílá pořad s názvem „Prezident“, do kterého se přihlásily tisíce soutěžících.

Palestinský soutěžící z pásma Gazy Džihád al-Džabarí při živém televizním přenosu ze 7. května. Foto: Majdi Mohammed, ČTK/AP
Palestinská reality show: Zvolte si svého prezidenta, dostane auto

Soutěžící Palestincům v přímém přenosu nabízejí své recepty na řešení nejrůznějších problémů, které diváky trápí. Procházejí ale také „tvrdým grilováním“ ze strany poroty složené z politiků, profesorů nebo zástupců byznysu. Porota pak spolu s publikem rozhoduje o postupu, nebo vyřazení soutěžících.

Ve skutečném světě něco podobného Palestinci udělat nemohou. Jejich prezident Mahmúd Abbás zůstává kvůli politické krizi v úřadu, i když mu už dávno vypršelo funkční období.

Tvoříme novou generaci politiků. Dovednosti získávají z praxe
Chulúd Idabis, člen poroty

Z tisíců mladých Palestinců, kteří se do soutěže přihlásili, zbylo posledních 15. Vítěze vybere na konci června finále. Svou zemi by pak měl ve světě zastupovat jako „palestinský velvyslanec“ - a snad vyhraje i auto.

„Tvoříme novou generaci politiků. Dovednosti získávají z praxe,“ řekl jeden z členů poroty a někdejší člen palestinské vlády Chulúd Idabis. Hodnocení soutěžících se ujala také členka výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanan Ašravíová či arabský poslanec izraelského parlamentu Ahmad Tibí.

V porotě palestinské reality show zasedli i bývalí politici nebo univerzitní profesoři.

Foto: Majdi Mohammed, ČTK/AP

Soutěžící zároveň nabírali zkušenosti na ministerstvech, obecních úřadech nebo ve školách a nemocnicích.

Palestinská samospráva existuje 20 let a za tu dobu obyvatelé zažili jen dvoje prezidentské volby. V roce 1996 v nich zvítězil Jásir Arafat s mandátem na pět let. Vládl ale až do své smrti v roce 2004. O rok později byl do úřadu zvolen Mahmúd Abbás. Na čtyřleté období a další volby jsou v nedohlednu.

Kritici Abbáse obviňují, že chce podobně jako Arafat vládnout až do konce života. Abbás tvrdí, že volby vyhlásí, jakmile skončí rozkol mezi jeho vládou na západním břehu Jordánu a radikály z hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků