Hlavní obsah
Policista s tělem syrského chlapce, který se utopil nedaleko tureckého Bodrumu. Foto: Nilufer Demir, Reuters

Otec mrtvého tříletého Ajlana patřil k pašerákům lidí, tvrdí přeživší

Za smrt syrského chlapce Ajlana, který se utopil na útěku před Islámským státem, může jeho vlastní otec Abdulláh Kurdí, napsal server CBCnews s odvoláním na výpověď uprchlice Zainab Abbasové. Podle jejích slov patřil Ajlanův otec ke skupině pašeráků. Právě Abdulláhu Kurdímu rodina Abbasové prý zaplatila 10 tisíc dolarů (240 000 korun) za převoz do Evropy. Měl na starost celou plavbu a loď také řídil. Muž jako jediný z rodiny přežil.

Policista s tělem syrského chlapce, který se utopil nedaleko tureckého Bodrumu. Foto: Nilufer Demir, Reuters
Otec mrtvého tříletého Ajlana patřil k pašerákům lidí, tvrdí přeživší

Zainab Abbasová sice osudnou plavbu přežila, ale přišla při ní o dvě děti. Uvedla, že loď byla přeplněná a neměla dostatek záchranných vest pro všechny pasažéry.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Ano, by to pašerák. Přetíženou loď řídil strašně rychle, '' řekla v rozhovoru Zainab. Popisovala, jak se Kurdího snažila donutit, aby plul pomaleji. Bezvýsledně. „Měla jsem pocit, že se snad zbláznil,“ dodala. Přitom to byla jeho první plavba a on neměl žádné zkušenosti s řízením plavidla, dodala.

Ajlan Kurdi a jeho straší bratr Galip

Foto: Reuters

Poté, co se loď převrhla a on při neštěstí přišel nejen o Ajlana, ale i o druhého syna a manželku, prosil Zainu, aby pomlčela o tom, že měl loď na starosti, a dokonce jí nabízel, že jí vrátí peníze. To ale Zaina odmítla s tím, že jí peníze děti nevrátí. Při osudné plavbě přišla o jedenáctiletou Kainab a devítiletého Hajdara.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zdrcený Kurdi čeká před márnicí na výdej těl svých nejbližších

Video: Reuters

Kurdí podle ní médiím lže, když tvrdí, že se řízení lodě ujal jen proto, že kapitán uprostřed velkých vln zpanikařil a vyskočil do vody, a tak ho spolu s dalšími uprchlíky nechal na pospas osudu.

Zoufalá Abdulláh Kurdi, jehož rodina se utopila při cestě do Řecka

Foto: Murad Sezer, Reuters

Kurdí obvinění Abbásové odmítá a tvrdí, že nechápe, proč se ho snaží žena poškodit.  "Nechápu. Určitě je to proto, že i ona ztratila své děti," řekl.

Jenže slova Abbasové potvrzují také manželé Džavádovi z Iráku. Také oni uvedli, že Kurdí loď řídil od jejího vyplutí a celou plavbu organizoval. I je prý Kurdí po nehodě žádal, aby o jeho skutečné roli pomlčeli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků