Hlavní obsah

V syrské provincii Hamá zahynulo v pátek při úderu vládních vojsk přes 200 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na opozici. Podle televize Al-Arabíja je obětí až 250. Pokud se zprávy o události potvrdí, půjde podle agentury Reuters o dosud nejhorší masakr za 16 měsíců povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Nejhorší masakr v Sýrii: přes 200 mrtvých po úderu Asadovy armády v Hamá

Opoziční aktivisté s odvoláním na svědky sdělili, že se krveprolití událo ve vesnici Tramsá, která se dostala pod palbu tanků, helikoptér a dělostřelby vládních jednotek. Později prý do vesnice vnikly milice, které řadu lidí popravily ranou do hlavy. Většinu obětí prý tvoří civilisté.

"Zdá se, že alávitští ozbrojenci z okolních vesnic přepadli (obec) Trímsa, poté se z ní stáhli povstalečtí obránci, a začali zabíjet obyvatele... Vypadá to, že každá rodina v obci o někoho přišla. Máme jména mužů, žen a dětí z bezpočtu rodin," sdělil Reuters člen syrské opozice.

Agentura DPA uvedla, že se v místní mešitě zatím podařilo shromáždit těla asi 150 obětí. Podle internetových stránek televize Al-Arabíja by celkový počet mrtvých mohl přesáhnout 250.

Vláda odpovědnost popírá

Syrská státní televize ze spáchání masakru nařkla "ozbrojené teroristické skupiny" a sdělila, že v bojích přišla o život trojice vojáků.

Tvrzení syrské vlády, ani povstalců se nedá ověřit, protože syrské úřady brání v práci nezávislým novinářům.

A co přijde po tiskových konferencích? Ještě více tiskových konferencí!!! stojí na arabském nápisu, který ukazuje chlapec v bojích zasaženém syrském Homsu.

Foto: ČTK/AP

Nepokoje v Sýrii si doposud podle opozičních skupin vyžádaly přes 17 000 životů, většinou civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků