Hlavní obsah
Oběťmi spojeneckých náletů se často stávají místo povstalců z Tálibánu bezbranní civilisté. Foto: Ahmad Masood , Reuters

Nálety v Afghánistánu zabily 45 lidí, včetně civilistů

Letecké útoky afghánských bezpečnostních sil v provincii Herát připravily o život 45 lidí, mezi nimiž byli jak členové Tálibánu, tak i několik civilistů. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedli místní představitelé.

Oběťmi spojeneckých náletů se často stávají místo povstalců z Tálibánu bezbranní civilisté. Foto: Ahmad Masood , Reuters
Nálety v Afghánistánu zabily 45 lidí, včetně civilistů

Guvernér oblasti Adraskan ležící v provincii Herát řekl, že civilistů zahynulo nejméně osm. „Celkem při náletech bezpečnostních sil zemřelo 45 lidí, včetně příslušníků Tálibánu," dodal.

Afghánské ministerstvo obrany sdělilo, že obvinění ze smrti civilistů při útocích afghánských sil v oblasti prověřuje. „Výsledky vyšetřování budou oznámeny veřejnosti," uvádí se v prohlášení ministerstva. Mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu řekl, že USA se dnešních náletů neúčastnily.

Tálibán a afghánská vláda měly tento měsíc zahájit mírové rozhovory o ukončení desítky let trvajícího ozbrojeného konfliktu v zemi. Mírový proces ale zatím stagnuje kvůli průtahům při vzájemném propouštění vězňů.

Spojené státy podepsaly s Tálibánem 29. února v katarském Dauhá dohodu, která předpokládá, že se z Afghánistánu do 14 měsíců stáhnou zahraniční vojáci. Hnutí na oplátku slíbilo, že nedovolí svým členům a ani jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Na základě dohody mezi USA a Tálibánem mělo z vládních vězení vyjít 5000 členů Tálibánu a povstalci měli na oplátku propustit 1000 zajatých členů bezpečnostních sil. Podle vládních zdrojů ale vládní vězení zatím opustilo pouze 4019 členů Tálibánu a hnutí osvobodilo necelou polovinu ze zmiňované tisícovky zajatců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků