Hlavní obsah
Vojáci syrské armády u města Tal Tamir Foto: Baderkhan Ahmad, ČTK/AP

Na turecko-syrských hranicích zemřeli čtyři syrští vojáci

Nejméně čtyři syrští vojáci v sobotu zemřeli na severovýchodě Sýrie u hranic s Tureckem při prudkých střetech syrské armády a jednotek vedených Ankarou. S odvolání na syrská státní média a opoziční Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AP. Turecko informaci nekomentovalo.

Vojáci syrské armády u města Tal Tamir Foto: Baderkhan Ahmad, ČTK/AP
Na turecko-syrských hranicích zemřeli čtyři syrští vojáci

Boje se odehrály na severovýchodě Sýrie u hraničního města Rás al-Ajn a zranění při nich utrpěl i kameraman syrské státní televize a dva syrští důstojníci.

Syrská armáda působí v této oblasti od října. V posledních letech region ovládaly arabsko-kurdské jednotky SDF, jejichž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Ty považuje Ankara za teroristy a kvůli jejich přítomnosti u svých jižních hranic tam zahájila začátkem října vojenskou operaci. Ještě předtím se z regionu stáhly americké jednotky. Po odchodu Američanů Kurdové pozvali na pomoc proti Turkům syrskou armádu.

Syrská jednotky se v této oblasti od minulého měsíce střetly už několikrát s tureckými jednotkami či povstaleckými bojovníky podporovanými v občanské válce už několik let Ankarou. Minulý týden zajaly turecké jednotky nedaleko města Rás al-Ajn 18 vojáků syrské armády, které posléze propustili po jednání s Moskvou.

Ruská a turecká armáda provádí u hranic v severovýchodní Sýrii od 1. listopadu společné hlídky, na kterých se Moskva s Ankarou dohodly 22. října. Tato dohoda zastavila tureckou ofenzivu, která v severovýchodní Sýrii začala 9. října. Společné hlídky mají zajistit, aby se k hranici nevrátily oddíly syrských Kurdů.

Ankara chce v této oblasti vytvořit „bezpečnou zónu”, do níž hodlá přemístit velkou část ze zhruba 3,6 milionu Syřanů, kteří utekli do Turecka před občanskou válkou. Cílem turecké vlády je dostat od své hranice syrské Kurdy, kteří tam za občanské války vytvořili neoficiální autonomii. Na druhé straně hranice, v jihovýchodním Turecku, totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků