Hlavní obsah
Izraelský voják vedle shořelého egyptského vojenského vozidla, kterým islamističtí útočníci chtěli prorazit na území židovského státu. Foto: Amir Cohen, Reuters

Na Sinaji nevraždili islamisté, ale Mossad, tvrdí Muslimské bratrstvo

Za nedělním útokem na egyptskou policejní stanici na Sinajském poloostrově může stát izraelská tajná služba Mossad. Na své internetové stránce to v pondělí podle agentury Reuters uvedlo egyptské parlamentní hnutí Muslimské bratrstvo. Ozbrojenci při nedělním útoku nedaleko hranice s Izraelem zabili 16 egyptských policistů.

Izraelský voják vedle shořelého egyptského vojenského vozidla, kterým islamističtí útočníci chtěli prorazit na území židovského státu. Foto: Amir Cohen, Reuters
Na Sinaji nevraždili islamisté, ale Mossad, tvrdí Muslimské bratrstvo

Podle Bratrstva šlo o snahu Mossadu zbrzdit nového islamistického prezidenta Egypta Muhammada Mursího. Izrael ale vzápětí toto tvrzení odmítl.

Útok nakrátko učinil z Egypta a Izraele spojence

Útočníci v neděli přepadli kontrolní stanici, pozabíjeli policisty, ukradli dvě jejich auta a skrze bezpečnostní plot prorazili do Izraele. Izrael oznámil, že jeho letoun zlikvidoval osm ozbrojenců, kteří překonali hranici. Egyptské úřady informovaly o šesti zabitých útočnících. Egyptské ozbrojené síly uvedly, že do útoku se zapojilo 35 ozbrojenců, a naznačily tak podle agentury AP, že 30 jich může být stále na útěku.

Egypt vyslal na Sinajský poloostrov nejméně dva bitevní vrtulníky, aby ozbrojence pronásledovaly. Nejmenovaní zástupci armády a bezpečnostních složek uvedli, že další letadla do oblasti ještě pravděpodobně dorazí, protože armáda tam chystá zátah proti ozbrojencům.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina. Podle agentur panuje podezření, že jej mají na svědomí islamističtí bojovníci. Izrael a Egypt shodně tvrdí, že na severu poloostrova působí islamističtí ozbrojenci ze Sinaje a jejich palestinští spojenci z pásma Gazy. Palestinské radikální hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy, ale odmítlo spekulace, že do útoku byli zapojeni palestinští radikálové.

Izraeli prý jde o zastavení změn

Egyptské Muslimské bratrstvo, které je s Hamásem ideologicky propojeno, v pondělí v prohlášení uvedlo, že útok "může být připsán" Mossadu. Izraelská rozvědka se podle něj snaží zastavit pokračující změny v Egyptě po loňském povstání proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka.

Z Muslimského bratrstva pochází nový egyptský prezident a Mubarakův nástupce Muhammad Mursí. Mubarak úzce spolupracoval s Izraelem v otázce bezpečnosti a islamistická hnutí jako Muslimské bratrstvo potíral.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters tvrzení Bratrstva o podílu Mossadu na nedělním incidentu odmítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků