Hlavní obsah

Muslimské bratrstvo chystá velkou demonstraci, egyptská armáda ji povolila

Egyptské muslimské bratrstvo naplánovalo na pátek demonstraci proti odstavení prezidenta Muhammada Mursího. Egyptská armáda, která ho zbavila moci, už ve čtvrtek garantovala právo na pokojné protesty. Demonstrace ale nesmí ohrozit bezpečnost státu.

Muslimské bratrstvo chystá velkou demonstraci, egyptská armáda ji povolila

„Pokojný protest a svoboda projevu jsou práva zaručená každému a pro Egypťany jsou jedním z nejdůležitějších výsledků jejich slavné revoluce,” stojí v dokumentu, který zároveň upozornil na negativní následky, jež by zneužívání těchto práv mohlo mít. „Nadměrné a bezdůvodné užívání tohoto práva by mohlo mít negativní následky včetně blokování silnic, ohrožování bezpečnosti a poškozování egyptské ekonomiky,” varovala armáda. Národ by podle armádního velení měl odmítnout mstu a dosáhnout jednoty a usmíření.

Muslimské bratrstvo svolalo na pátek celoegyptské demonstrace příznivců Mursího pod heslem „Pátek odmítnutí”. Egypťané by měli v klidu vyjít do ulic a „říci 'ne' zatýkání na rozkaz armády a 'ne' vojenskému puči”.

Menší demonstrace se konala už ve čtvrtek večer před káhirskou mešitou Raba Advija.

Příznivci Muslimského bratrstva a svrženého egyptského prezidenta Mursího demonstrují v Káhiře.

Foto: Louafi Larbi, Reuters

„Moudrost, skutečné vlastenectví a konstruktivní lidské hodnoty, jež vyznávají všechna náboženství, nám přikazují vyhnout se jakémukoli mimořádnému nebo násilnému kroku proti jakékoli skupině nebo politickému proudu,” uvedla armáda v prohlášení.

Egyptský puč 

Armáda ve středu zbavila moci Mursího a zadržela jeho i desítky dalších vysokých představitelů Muslimského bratrstva včetně jeho současného šéfa Muhammada Badího. Pozastavila též platnost ústavy. O den později se stal prozatímním prezidentem země předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Mursí, který stál v čele politického křídla bratrstva, Strany svobody a spravedlnosti, vyhrál loni prezidentské volby. Část Egypťanů ale nesouhlasila s jeho autokratickou politikou a s islamizací země, která se dostala do nové ústavy.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Egypťané masově oslavují Mursího odvolání

Video: Reuters

Hlavní postava opozice, bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradej, který podporuje konec vlády Mursího, řekl podle BBC, že intervence armády byla bolestným opatřením, ale zabránila občanské válce. Zopakoval, že se Mursí choval jako faraón. [celá zpráva]

Dodal, že armáda nemá zájem vládnout a že nové volby se v zemi uskuteční do roka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků