Hlavní obsah
 

Letadlo v Íránu se těsně před pádem chtělo vrátit na letiště

Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA, který se ve středu zřítil krátce po startu z letiště v íránském Teheránu, měl v plánu se kvůli problémům vrátit. Na jeho palubě zemřelo 176 lidí. Stroj směřoval do Kyjeva.

 
Letadlo v Íránu se těsně před pádem chtělo vrátit na letiště

BBC uvedla, že podle předběžného zjištění vyšetřovatelů se letadlo zřejmě vracelo na letiště. Posádka ale žádné problémy nehlásila. Od startu se neozvala. „Letadlo mělo při opuštění letištní zóny směřovat na západ, otočilo se ale doprava a ve chvíli, kdy padalo, směřovalo zpět na letiště,” uvedl vedoucí íránské organizace pro civilní letectví Ali Abedzadeh.

Podle svědků měl stroj hořet, piloti ale žádný nouzový signál nevyslali.

Lidé a záchranáři na místě neštěstí

Foto: Ebrahim Noroozi, ČTK/AP

Černé skříňky stroje byly už ve středu nalezeny, podle zvyklostí bude příčinu pádu vyšetřovat země, kde k němu došlo, tedy Írán. Ten odmítl poskytnout záznamy americké firmě Boeing, ač je obvyklé, že výrobce stroje bývá k vyšetřování přizván. Írán chce na vyšetřování spolupracovat s Ukrajinou.

Abedzadeh ale uvedl, že o předběžných zjištěních byly informovány jak Ukrajina a USA, tak Švédsko a Kanada, jejichž pasažéři na palubě zahynuli.

Stroj Boeing 737, který se zřítil, byl vyroben v roce 2016 a podle aerolinek UIA prošel dva dny před nehodou technickou prohlídkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků