Hlavní obsah

Konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem na pomezí pásma Gazy se stupňuje. Z palestinské enklávy létají na Izrael desítky raket a nových pět střel zachytila ve čtvrtek ráno izraelská obrana nad Tel Avivem. Izraelci v odvetě podnikli více než dvě stě náletů v Gaze. Podle palestinské strany při nich zemřelo 81 lidí včetně osmi členů jedné rodiny.

Konflikt Izraele s Hamásem eskaluje, situace je „na hraně”

Situace je podle generálního tajemníka OSN „na hraně“. Zhoršuje se a „mohla by se rychle vymknout kontrole,“ varoval Pan Ki-mun, podle něhož si oblast „nemůže dovolit další válku“.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Izrael třetím dnem tvrdě útočí na pásmo Gazy

Video: Reuters

Jeruzalém varoval před možnou pozemní operací, povolal 40 000 záložníků. [celá zpráva]

Izrael oznámil, že jen během středy zachytil jeho obranný štít Iron Dome 21 z celkem 82 vypálených raket. Létají i dále od hranice. Tři střely byly odraženy nad Aškelonem, tři nad Ašdodem a tři nad Tel Avivem. Ve čtvrtek ráno bylo nad Tel Avivem zachyceno dalších pět raket.

Izraelští vojáci na pomezí s pásmem Gazy

Foto: Baz Ratner , Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu varoval, že útoky v Gaze zesílí, pokud radikálové nepřestanou s ostřelováním.

Dvě stovky náletů

Izraelci podnikli od úterý v rámci operace Ochranné ostří více než 230 náletů v enklávě, přičemž zasáhli téměř 600 cílů spojovaných s hnutím Hamás, které pásmo ovládá.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Izraelská vojenská technika u hranic s Gazou

Video: Reuters

Palestinská strana oznámila, že při nich bylo zabito 81 lidí a více než 400 dalších bylo zraněno. Údery z noci na čtvrtek mají podle nich 17 obětí včetně pěti dětí.

Zničený dům v Chán Júnis

Foto: Ibraheem Abu Mustafa, Reuters

Izrael přiznal, že zaútočil také na dům jednoho z velitelů Hamásu v obci Chán Júnis, přičemž zemřelo osm členů rodiny včetně pěti dětí. Letectvo oznámilo, že smrt civilistů nebyla zamýšlená.

Obyvatele domu, který podle Izraelců sloužil jako místní velitelství Hamásu, předem telefonicky varovali. Ti dům opustili, ale vrátili se do něj po vystřelení první „varovné“ střely, která nenesla výbušninu. Následně dům zasáhla druhá raketa a rodinu zabila.

Izraelský útok na severu pásma Gazy

Foto: Ronen Zvulun, Reuters

„Nedalo se nic dělat, munice už byla ve vzduchu a nešlo ji odklonit. I když jsme je viděli běžet zpět do domu, nešlo raketu nijak odklonit,“ řekl serveru Haaretz nejmenovaný důstojník letectva.

Podle palestinských úřadů bylo při útoku dalších 25 lidí zraněno.

Foto: David Ryneš, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků