Hlavní obsah
Shamima Begumová během rozhovoru ze syrského detenčního zařízení al-Roj Foto: Profimedia.cz

Jsem připravena čelit obvinění z terorismu, říká Britka, která utekla k IS

Shamima Begumová stále věří v možnost návratu do Spojeného království. Žena, která v roce 2015 odjela do Sýrie a provdala se za bojovníka Islámského státu, je dokonce připravena čelit obviněním z terorismu a chce prokázat svou nevinu. O britské občanství přišla před dvěma lety, její návrat označují britské soudy jako bezpečnostní riziko.

Shamima Begumová během rozhovoru ze syrského detenčního zařízení al-Roj Foto: Profimedia.cz
Jsem připravena čelit obvinění z terorismu, říká Britka, která utekla k IS

Begumová, která pobývá v detenčním zařízení al-Roj v Sýrii, odmítá, že by měla jakýkoli podíl na přípravě teroristických útoků. „Jsem ochotna jít k soudu a čelit lidem, kteří tato tvrzení vypouští z úst, protože vím, že jsem neudělala nic kromě toho, že jsem v Islámském státu byla matkou a manželkou,“ řekla pro ITV.

Nyní 22letá žena bangladéšského původu dodala, že se provinila pouze tím, že byla „dost hloupá a připojila se k IS“. Prostřednictvím rozhovoru žádala o odpuštění lidi, kteří kvůli teroristickým útokům přišli o své blízké.

„Omlouvám se, jestli jsem někoho urazila tím, že jsem přišla do Sýrie, nebo tím, co jsem řekla,“ kála se.

Právníci Begumové nařkli britské soudy z rasismu vůči své mandantce. Vláda Spojeného království z Begumové, která v Sýrii porodila tři děti a o všechny přišla, podle jejich slov dělá obětního beránka a ženu bez státní příslušnosti.

Begumová o britské občanství přišla v roce 2019 ve svých 19 letech. Bangladéš tvrdí, že nikdy neměla ani jeho občanství, ačkoli se narodila bangladéšským rodičům.

Nejvyšší soud v únoru letošního roku rozhodl, že Begumová nemá právo na návrat do Británie, čímž zvrátil rozhodnutí odvolacího soudu, který uvedl, že mimo Británii se Begumová nemůže dočkat spravedlivého procesu.

Odvolací soud v březnu letošního roku nařídil vrátit občanství dalším třem lidem, kteří odešli do Islámského státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků