Hlavní obsah
Carla del Ponteová Foto: ČTK/AP

Jde jenom o alibi. Zklamaná Del Ponteová opouští komisi OSN pro vyšetřování v Sýrii

Renomovaná bývalá prokurátorka stíhající válečné zločince Carla Del Ponteová ohlásila, že odchází z komise OSN vyšetřující porušování lidských práv a válečné zločiny v Sýrii. Vysvětlila, že je zklamaná, že komise „naprosto nic nedělá”, protože nemá politickou podporu ze strany Rady bezpečnosti OSN, a tak slouží jen jako „alibi”. Současně kritizovala obě strany konfliktu v Sýrii.

Carla del Ponteová Foto: ČTK/AP
Jde jenom o alibi. Zklamaná Del Ponteová opouští komisi OSN pro vyšetřování v Sýrii

„Jsem zklamaná, vzdávám to. Už jsem napsala rezignační dopis a odešlu jej v nejbližších dnech,” řekla švýcarskému listu Blick bývalá švýcarská generální prokurátorka, která si udělala renomé vyšetřováním zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii a Rwandě. Dodala však, že se ještě zúčastní zářijového zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, než definitivně odejde.

Komise pro vyšetřování v Sýrii vydala prohlášení, ve kterém ocenila příspěvek a úsilí Del Ponteové o nastolení spravedlnosti. Současně zdůraznila, že „práce musí pokračovat”, a to „ve jménu nesčetných Syřanů, kteří se stali oběťmi nejhoršího porušování lidských práv a zločinů”, a proto je práce komise potřebná jako nikdy dříve.

Válkou zničené město Dará na jihozápadě Sýrie

Foto: Alaa Al-Faqir, Reuters

Komisi pro nezávislé vyšetřování v Sýrii vytvořila v srpnu 2011, několik měsíců po vypuknutí konfliktu, Rada OSN pro lidská práva. Del Ponteová se přidala ke komisi v září 2012. Komise, kterou vede Brazilec Paulo Pinheiro, vydala mnoho zpráv, ale Damašek jí nikdy nepovolil navštívit Sýrii.

„Nemohu déle být v této komisi..., (protože) jsme bezmocní,” vysvětlila Del Ponteová a vyčetla členům Rady bezpečnosti OSN, že „nechtějí nastolit spravedlnost” v Sýrii.

Komise opakovaně žádala RB OSN, aby pověřila Mezinárodní trestní soud vyšetřováním zločinů v Sýrii, ale proti tomu se postavilo Rusko jako spojenec Damašku.

Už nevidí nic dobrého

Konflikt v Sýrii propukl v březnu 2011 potlačením demonstrací požadujících demokracii a střety mezi armádou a povstalci, ale v průběhu let se stal složitějším. Vyžádal si více než 330 000 mrtvých a milióny uprchlíků.

„Ze začátku bylo dobro a zlo. Opozice byla na straně dobra a vláda v roli zla. Teď jsou všichni v Sýrii na straně zla. Vláda Bašára Asada spáchala strašlivé zločiny proti lidskosti a použila chemické zbraně. A opozice se v současnosti skládá jen z extrémistů a teroristů,” usoudila Del Ponteová.

„Věřte mi, tak strašné zločiny, jaké byly spáchané v Sýrii, jsem neviděla ani ve Rwandě, ani v Jugoslávii,” řekla.

Del Ponteová proslula svou otevřeností a impulzivností, které jí získaly mnoho nepřátel, připomněla agentura AFP a dodala, že tato drobná žena s nakrátko ostříhanými vlasy dokázala dostat před mezinárodní soudní tribunál bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby se zodpovídal z válečných zločinů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků