Hlavní obsah
 

Jaderného fyzika zabila tunu vážící zbraň. Špioni Mosadu ji po kusech pašovali do Íránu osm měsíců

Za listopadovou smrt předního íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha je zodpovědný Mosad. K jeho zneškodnění využil tunu vážící zbraň, kterou do Íránu propašoval po několika kusech a která byla řízena přes satelit umělou inteligencí. Uvedl to britský Jewish Chronicle s odvoláním na „vnitřní zdroj“.

 
Jaderného fyzika zabila tunu vážící zbraň. Špioni Mosadu ji po kusech pašovali do Íránu osm měsíců

Fachrízádeh byl zastřelen ve městě Ábsard nedaleko Teheránu. Podle agentury Fars byl dálkově ovládaný kulomet připevněn na střeše nissanu parkujícího asi 150 metrů od místa činu. Zbraň nikdo fyzicky neobsluhoval, byla řízena přes satelit umělou inteligencí s vysoce vyspělým systémem rozpoznávání tváří.

Vědce zasáhlo 13 kulek. Jeho manželka, která při střelbě seděla jen 25 centimetrů vedle něj, vyvázla bez zranění. Auto s kulometem po střelbě vybouchlo.

Příprava na útok trvala podle Jewish Chronicle osm měsíců. Tak dlouhou dobu měla pašovat kulomet po jednotlivých dílech do Íránu skupina dvaceti zvědů.

Fachrízádeha západní zdroje označovaly za šéfa íránského programu jaderných zbraní, dočkal se dokonce přezdívky „otec bomb“. Izraelští analytici dospěli k závěru, že jeho smrt prodlouží dobu, po kterou bude Íránu trvat, než bombu vyrobí, možná až o šest let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků