Hlavní obsah
Záběr na obranu před izraelským útokem Foto: SANA, Reuters

Izraelský útok v Sýrii si podle Damašku vyžádal čtyři oběti

Izraelské letouny zaútočily v noci na pondělí na pozice syrské armády ve městě Homs a na předměstí Damašku, uvedlo v pondělí syrské ministerstvo obrany. Podle státních médií zahynuli při útoku na město Sahnája jižně od syrské metropole nejméně čtyři civilisté, včetně dítěte. Dalších 21 lidí utrpělo při náletech zranění.

Záběr na obranu před izraelským útokem Foto: SANA, Reuters
Izraelský útok v Sýrii si podle Damašku vyžádal čtyři oběti

Jak syrské ministerstvo dodalo ve svém prohlášení, syrská protivzdušná obrana se snažila útok vedený z libanonského vzdušného prostoru odrazit. Mluvčí izraelské armády se k těmto informacím odmítla vyjádřit. Izraelské úřady běžně nekomentují zprávy o útocích v sousední Sýrii. Židovský stát teprve nedávno přiznal, že tam v posledních letech provedl stovky úderů. Nekomentoval je ale z obavy o vyvolání reakce a zatažení do občanské války v Sýrii.

Syrská protivzdušná obrana při zásahu proti izraelskému útoku.

Foto: SANA, Reuters

Podle syrských médií se v Damašku v noci na pondělí ozývaly exploze a cílem „nepřátelských raket” se stala vojenská základna Mazza. V ní se nachází letiště a věznice, která byla označována za jedno ze středisek, kde se mučí odpůrci syrského režimu. Základna na jihozápadním okraji Damašku se stala terčem izraelských náletů již v minulosti, uvedl izraelský list The Jerusalem Post.

Syrská státní televize s odvoláním na svého zpravodaje informovala, že výbuchy poškodily několik domů. Jak doplnila státní tisková agentura SANA, syrská protivzdušná obrana množství izraelských raket sestřelila.

Izraelské nálety v Sýrii v minulosti mířily zejména na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského radikálního šíitského hnutí Hizballáh. Írán pomáhá spolu s Ruskem syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi v občanské válce, Izrael se ale obává rostoucího íránského vlivu v blízkosti svého území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků