Hlavní obsah
Benny Ganc Foto: Amir Cohen, Reuters

Izraeli hrozí třetí volby během jediného roku, novou vládu nesestavil ani Ganc

Šéf izraelského centristického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc informoval prezidenta Reuvena Rivlina, že se mu nepodařilo sestavit novou vládu. Kabinet s potřebnou podporou se nepodařilo předtím složit ani jeho rivalovi, stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Židovský stát tak pravděpodobně čekají už třetí volby za poslední rok, informovala izraelská média.

Benny Ganc Foto: Amir Cohen, Reuters
Izraeli hrozí třetí volby během jediného roku, novou vládu nesestavil ani Ganc

Ganc měl na sestavení vlády čas do středeční půlnoci. Ještě před vypršením lhůty zavolal prezidentovi, že neuspěl. V následném televizním projevu obvinil ze selhání vyjednávání o vládě Netanjahua.

Po neúspěchu Ganze vstupuje Izrael do období 21 dní, ve kterém má jakýkoli z kandidátů možnost prokázat, že získal většinu pro sestavení vlády. Jestliže se to nepodaří, budou vyhlášeny nové volby. Vzhledem k tomu, že dosavadní kandidáti doteď kabinet nesestavili, šance, že se jim to podaří v příštích třech týdnech, jsou velmi nízké.

Po zářijových volbách se mluvilo o variantě vlády národní jednoty, Ganc a Netanjahu se ale nedokázali dohodnout na rozdělení moci. Stejně tak ztroskotala jednání o koaličním kabinetu se šéfem izraelské strany ruských imigrantů Izrael je náš domov Avigdorem Liebermanem, který odmítl podpořit obě strany.

Gance i Netanjahua Lieberman nařkl, že nejsou schopni kompromisu. Netanjahu se podle něj nedokáže odpoutat od ultraortodoxního bloku a Ganc zase nebyl připraven přijmout plán široké koalice. Libermanovi vadilo i to, že se chce Ganc opírat o ohlasy arabských poslanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků