Hlavní obsah
Premiér v demisi Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo

Smutečního obřadu za Šarona se zúčastní Biden i Rusnok

Pohřeb bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, který v sobotu zemřel po osmi letech v kómatu, se uskuteční v pondělí odpoledne. Smutečního ceremoniálu, který mu bude přecházet, by se měla zúčastnit celá řada současných i bývalých světových politiků. Za Spojené státy účast již přislíbil viceprezident Joe Biden, Českou republiku zastoupí premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.

Premiér v demisi Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo
Smutečního obřadu za Šarona se zúčastní Biden i Rusnok

Šaron, který byl 11. předsedou izraelské vlády a jednou z nejvýraznějších postav izraelské politiky, by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti. V neděli bude jeho tělo vystaveno v budově izraelského parlamentu.

V pondělí před pohřbem se bude v budově Knesetu konat oficiální smuteční obřad. Delegaci Spojených států na něm povede Biden. Z Ruska se očekává účast ministra zahraničí Sergeje Lavrova, napsal izraelský deník Haaretz. Za Českou republiku se pohřbu zúčastní premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek, řekla mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Podle Haaaretz se obřadu za Šarona nebude moci zúčastnit bývalý prezident USA George W. Bush, který vládl v době, kdy byl Šaron premiérem. Bush se omluvil s tím, že se musí starat o svou matku, bývalou americkou první dámu Barbaru Bushovou.
Šaron, který byl po těžké mrtvici osm let v kómatu, zemřel v 85 letech. Stav bývalého premiéra se 1. ledna prudce zhoršil a lékaři oznámili, že mu selhávají všechny orgány včetně ledvin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků