Hlavní obsah
Propuštění vězňů má být podle izraelskéh premiéra Ehuda Olmerta gestem dobré vůle. Foto: Jim Hollander/Pool, Reuters

Izrael omilostní další cizince, které vězní za vraždy

Mezi 199 Palestinci vězněnými Izraelem, jež židovský stát o víkendu slíbil propustit, jsou i dva muži, kteří byli odsouzeni za zabití izraelských civilistů. Proti gestu dobré vůle vůči předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi protestuje nemálo izraelských politiků.

Propuštění vězňů má být podle izraelskéh premiéra Ehuda Olmerta gestem dobré vůle. Foto: Jim Hollander/Pool, Reuters
Izrael omilostní další cizince, které vězní za vraždy

Saída Attabu odsoudili v roce 1977 na doživotí za smrtící útok na izraelskou civilistku. Mohammed Ibrahim Abú Alí putoval za mříže o tři roky později za zabití izraelského rezervisty v Hebronu. Údajně měl zabít také jednoho Palestince, jehož podezříval z kolaborace s Izraelem.

Kancelář izraelského premiéra Ehuda Olmerta propuštění obou mužů komentovala jako gesto, jež má v rámci mírového procesu vytvořit důvěru a podpořit umírněné palestinské představitele. Ti to přivítali a zároveň vyzvali k propuštění dalších vězňů.

V izraelské politické obci se však zvedla vlna nesouhlasu. Mezi kritiky se zařadil například i vicepremiér Šaul Mofaz, který aspiruje na post odcházející ministerského předsedy Olmerta. „Je to rozhodnutí, které akceptuje současný stav a (Izrael) oslabuje,“ řekl.

Krok následuje po nedávném vydání vězněných libanonských radikálů do vlasti, mezi nimi i Sámira Kantara shledaného vinným z vraždy tří Izraelců, včetně dítěte.

Izrael by měl Palestince propustit příští týden před začátkem muslimského svatého měsíce ramadánu. Židovský stát už od loňské dohody o mírových jednáních s palestinským vedením v Annapolisu propustil přes 420 palestinských vězňů. Dál jich zadržuje mezi osmi a jedenácti tisíci, včetně několika stovek dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků