Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři ošetřují zraněné po chemickém útoku v Idlibu. Foto: Reuters

Izrael chce být morálním vzorem, zvažuje léčbu syrských dětí po chemickém útoku

Izraelský bezpečnostní kabinet souhlasil s tím, že je možné zvážit léčbu syrských dětí zasažených při chemickém útoku minulý týden v provincii Idlib. V Izraeli bylo od roku 2013 přijato k ošetření asi 3000 raněných Syřanů. Byli to ale lidé, kteří se dopravili na Golanské výšiny, jež Izrael zčásti kontroluje. Převoz raněných z Idlibu je podle některých bezpečnostních činitelů problematický.

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři ošetřují zraněné po chemickém útoku v Idlibu. Foto: Reuters
Izrael chce být morálním vzorem, zvažuje léčbu syrských dětí po chemickém útoku

Pro návrh byli všichni členové kabinetu odpovídajícího za bezpečnost kromě ministra obrany Avigdora Liebermana. Ministr poukázal na to, že věc bude nutné koordinovat s Tureckem a že to považuje za obtížné. Provincie Idlib je na hranici s Tureckem a jeho vojáci jsou na severu Sýrie přítomni. Několik desítek raněných bylo převezeno do Turecka.

Při útoku bylo v úterý zasaženo město Chán Šajchún, kde zemřelo přes 80 lidí a kolem čtyř set bylo zraněno. Mezi oběťmi je podle posledních zpráv 27 dětí. Z provedených pitev vyplývá, že lidé byli vystaveni sarinu. Útok se připisuje syrské armádě. Ta to ale popírá. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po náletu stoupal z Chán Šajchúnu bílý dým, který signalizuje chemický útok

Video: Reuters

 

Morální příklad

S návrhem přijmout raněné děti přišel ministr vnitra Jisrael Kac. Izrael by podle něj měl být vzhledem k historii Židů morálním příkladem. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že se o návrhu nehlasovalo, pouze se o něm jednalo.

Netanjahu chemický útok odsoudil a řekl, že podporuje odvetný krok USA. Americká armáda v pátek zaútočila střelami Tomahawk na syrskou základnu Šajrát, kde poničila letadla a infrastrukturu. Netanjahu prohlásil, že USA zaútočily z morálních důvodů.

Izrael se drží stranou syrského konfliktu a s výjimkou úderů na muniční konvoje Hizballáhu do něj nezasahuje. Nepřijímá ani syrské uprchlíky. Debata o přijetí 100 syrských sirotků začátkem roku vyzněla do ztracena.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři ošetřují zraněné děti po chemickém útoku v Idlibu

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků