Hlavní obsah
 

Islámský stát v Sýrii drží poslední stovky čtverečních metrů, tvrdí koalice

Na východě Sýrie pokračují boje o poslední baštu Islámského státu, město Baghúz Faukání. ISIS ovládá posledních asi 700 čtverečních metrů, uvedl s odkazem na vyjádření velitele Američany podporované arabsko-kurdské koalice SDF server CNN.

 
Islámský stát v Sýrii drží poslední stovky čtverečních metrů, tvrdí koalice

SDF podle velitele Chia Kobáního od pátku dobyla asi tři stovky čtverečních metrů, musela ale zpomalit postup, aby neublížila civilistům, které ISIS drží jako lidské štíty. Dodal, že se jim v posledních dnech také povedlo osvobodit deset zajatců ISIS.

„V nejbližších dnech oznámíme světu dobrou zprávu o vojenském konci teroristické skupiny ISIS,” tvrdí Kobání.

Dobývání poslední bašty ISIS v Sýrii

Foto: Uncredited, ČTK/AP

V době největšího rozmachu kontroloval ISIS území o rozloze Velké Británie s asi 10 miliony obyvatel, píše CNN.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) již oznámila, že bojovníci SDF za letecké podpory USA v sobotu vesnici obsadili a několik stovek zbývajících bojovníků IS se jim vzdalo. Někteří radikálové se ale stále mohou skrývat v podzemních tunelech, dodala SOHR. Američtí vojenští experti v posledních dnech odhadovali trvání bojů ještě na týdny.

USA mezitím čelí kritice kvůli plánu na stažení svých jednotek ze Sýrie. Tímto rozhodnutím americký prezident Donald Trump v prosinci překvapil spojence. Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově varovala, že rozhodnutí USA může posílit vliv Ruska a Íránu v oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků