Hlavní obsah

Ačkoliv Islámský stát hrozí usmrcením každému, kdo se pokusí o útěk z obléhaného Mosulu, podařilo se z města uprchnout 900 lidem. Ve středu to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jak upozornil server BBC, naznačuje to, že Islámský stát nemá města zcela pod kontrolou.

Islámský stát je nezastavil. Z obléhaného Mosulu už uprchlo 900 lidí

Jedná se o první velkou skupinu civilistů, která z Mosulu unikla od pondělního zahájení ofenzívy proti městu.

Podle mluvčí UNHCR zamířilo více než 900 uprchlíků z Mosulu přes hranici do Sýrie, kde byli ubytováni v uprchlickém táboře. Mluvčí uvedla, že tábor bude využíván k dočasnému ubytování uprchlých obyvatel Mosulu před tím, než budou přemístěni do jiného bezpečného místa v Iráku.

OSN se snaží vybudovat nedaleko Mosulu nové tábory. Koordinátorka humanitární pomoci OSN v Iráku Lise Grandeová předpokládá, že v příštích dnech a týdnech bude potřeba se postarat až o 200 000 lidí.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlický tábor Dibaga se připravuje na příchod lidí utíkajících z Mosulu

Video: UNHCR, AP

V nejlidnatějším iráckém městě dříve žilo 1,5 miliónu lidí a OSN nyní odhaduje, že tam zůstalo okolo 700 000 civilistů. Svědkové vypověděli, že extremisté, kteří město ovládli přede dvěma lety, nikomu nedovolí odejít. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Irácké jednotky pokračují v ofenzívě u Mosulu

Video: AP

Pentagon v úterý varoval, že by radikálové mohli využívat civilisty jako lidské štíty. Místní lidé, kterým se dovolala agentura Reuters, potvrdili, že dobyvatelé některé obyvatele přesunují do budov, u nichž předpokládají, že by na ně mohla útočit spojenecká letectva.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) také upozornila na to, že by bojovníci IS mohli v boji použít chemické zbraně, jak to opakovaně učinili už dříve.

Uprchlíci u Mosulu

Foto: ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu, jichž je odhadem 5000 až 8000, čelí mnohonásobné přesile ofenzivních jednotek irácké armády a kurdských milicí pešmergů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků