Hlavní obsah
 

Írán úspěšně otestoval několik raket

Íránská armáda v rámci námořních manévrů vyzkoušela v pondělí protilodní raketu s plochou dráhou letu. Nebylo uvedeno, jakého typu je. Podle agentury IRNA se s ní podařilo zničit určené cíle v Perském zálivu. Už v neděli Írán otestoval protivzdušnou raketu středního doletu.

 
Írán úspěšně otestoval několik raket

Protilodní raketa Khadír s plochou dráhou letu má dolet 200 kilometrů. Podle námořního velitele Mahmúda Musavího je tato raketa "ultramoderní s integrovaným mimořádně přesným radarem, jehož dosah a schopnost uniknout detekci překonává předchozí generace".

Dodal, že v pondělí budou vypáleny ještě další dvě rakety.

Odpálení rakety středního doletu

Foto: Ebrahim Norouzi , Reuters

V neděli pak byla při cvičeních otestována raketa středního doletu, která je určena proti vzdušným cílům, uvedla ČTK.

„Tato raketa středního doletu je vybavená posledními technologiemi pro boj s cíli, které se pokoušejí uniknout radarům a systémům, jež umožňují rušit navádění střely,“ uvedl Musaví pro IRNA v neděli. Podle něj je to první střela vyvinutá čistě v Íránu, napsala AFP.

Komodor Mahmúd Musáví

Foto: Reuters

Íránci zkoušejí svůj arzenál od minulého týdne během desetidenního cvičení v Hormuzském průlivu a jeho okolí.

Minulé úterý Teherán pohrozil uzavřením ropné námořní cesty Hormuzským průlivem, pokud bude proti Íránu uplatněno ropné embargo. To mu hrozí za jeho ambice v nukleárním programu. Teherán nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí.

Raketa typu Khadír by mohla být využita k ničení lodí v Hormuzském průlivu ateheránu umožnit,a by jej zablokoval.

Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá 40 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou.

Washington varoval, že přerušení námořní cesty tankerů nehodlá tolerovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků