Hlavní obsah

Írán úspěšně otestoval několik raket

Íránská armáda v rámci námořních manévrů vyzkoušela v pondělí protilodní raketu s plochou dráhou letu. Nebylo uvedeno, jakého typu je. Podle agentury IRNA se s ní podařilo zničit určené cíle v Perském zálivu. Už v neděli Írán otestoval protivzdušnou raketu středního doletu.

Írán úspěšně otestoval několik raket

Protilodní raketa Khadír s plochou dráhou letu má dolet 200 kilometrů. Podle námořního velitele Mahmúda Musavího je tato raketa "ultramoderní s integrovaným mimořádně přesným radarem, jehož dosah a schopnost uniknout detekci překonává předchozí generace".

Dodal, že v pondělí budou vypáleny ještě další dvě rakety.

Odpálení rakety středního doletu

Foto: Ebrahim Norouzi , Reuters

V neděli pak byla při cvičeních otestována raketa středního doletu, která je určena proti vzdušným cílům, uvedla ČTK.

„Tato raketa středního doletu je vybavená posledními technologiemi pro boj s cíli, které se pokoušejí uniknout radarům a systémům, jež umožňují rušit navádění střely,“ uvedl Musaví pro IRNA v neděli. Podle něj je to první střela vyvinutá čistě v Íránu, napsala AFP.

Komodor Mahmúd Musáví

Foto: Reuters

Íránci zkoušejí svůj arzenál od minulého týdne během desetidenního cvičení v Hormuzském průlivu a jeho okolí.

Minulé úterý Teherán pohrozil uzavřením ropné námořní cesty Hormuzským průlivem, pokud bude proti Íránu uplatněno ropné embargo. To mu hrozí za jeho ambice v nukleárním programu. Teherán nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí.

Raketa typu Khadír by mohla být využita k ničení lodí v Hormuzském průlivu ateheránu umožnit,a by jej zablokoval.

Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá 40 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou.

Washington varoval, že přerušení námořní cesty tankerů nehodlá tolerovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků