Hlavní obsah
Ajatolláh Alí Chameneí u spuštění prvního íránského torpédoborce Foto: Reuters

Írán v pátek spustil na vodu první torpédoborec domácí výroby. Informovala o tom íránská státní televize s tím, že slavnostního obřadu se zúčastnil i duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí.

Ajatolláh Alí Chameneí u spuštění prvního íránského torpédoborce Foto: Reuters
Írán spustil na vodu první torpédoborec vlastní výroby

"První torpédoborec tuzemské výroby byl spuštěn na moře dnes dopoledne a připojil se k íránským námořním silám v jižních vodách Perského zálivu," oznámila televize, která rovněž ukázala záběry na zmíněnou válečnou loď.

Torpédoborec, který dosahuje délky 94 metrů, je vybaven torpédy, námořními děly, protilodními střelami a raketami země-vzduch, jakož i elektronickým radarem a přistávací plochou pro vrtulníky. Rychlost plavidla dosahuje až 30 uzlů a vejde se na něj 120 až 140 členů posádky.

Většina vybavení íránského námořnictva pochází z dob před islámskou revolucí (1979) a je americké výroby. Írán rád zviditelňuje své pokroky ve vojenských technologiích, aby dal najevo soběstačnost tváří v tvář sankcím a snahám USA a jejich spojenců o izolaci této země.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků