Hlavní obsah

Írán prý podplatil Hamás, aby nepropustil izraelského vojáka

Izraelský velvyslanec při OSN Dan Gillerman ve čtvrtek obvinil Írán, že úplatkem přiměl vedení palestinského vládního hnutí Hamás zmařit propuštění zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. Egypt, který se ujal vyjednávání o jeho propuštění, uvedl, že dohoda byla na spadnutí, ale že exilový vůdce Hamásu Chálid Mišal ji zablokoval. Podle Gillermana za to Hamás dostal od Íránu 50 miliónů dolarů. Írán to označil za absurdní obvinění.

Írán prý podplatil Hamás, aby nepropustil izraelského vojáka

Gillerman uvedl, že Teherán zaplatil exilovému vůdci Hamásu Chálidovi Mišalovi 50 miliónů dolarů, aby vojína Šalita nepropustil.

Palestinští radikálové Šalita unesli 25. června do pásma Gazy a chtěli, aby Izrael výměnou pustil na svobodu stovky vězněných Palestinců. Vyjednávání se posléze ujal Egypt.

Izraelský ministr infrastruktury Benjamin ben Eliezer ve čtvrtek prohlásil, že Egypťané při vyjednávání o Šalitovi dospěli k podmínkám, jež byly pro Izrael přijatelné, ale že Hamás, zejména Mišal, dohodu zmařil.

Írán: Jde o absurdní obvinění

Gillerman v Radě bezpečnosti OSN tvrdil, že případ dokazuje, co vše je Teherán ochoten udělat, aby narušil diplomatickou snahu RB OSN přimět Írán vzdát se technologie obohacování uranu.

Íránský velvyslanec při OSN Mansúr Sadeghí k tomu řekl, že je to izraelský pokus odpoutat pozornost od kořene napětí na Blízkém východě, totiž od "agrese, okupace a státního terorismu provozovaných Izraelem".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků