Hlavní obsah
Velitel amerických sil v Iráku Raymond Odierno Foto: Profimedia.cz

Velitel amerických sil v Iráku obvinil Írán z podplácení iráckých zákonodárců. Ti mají výměnou odmítnout připravovanou bezpečnostní dohodu Bagdádu s Washingtonem.

Velitel amerických sil v Iráku Raymond Odierno Foto: Profimedia.cz
Írán podplácí irácké politiky, tvrdí americký velitel

Generál Raymond Odierno řekl listu Washington Post, že zpravodajské služby nemají jasný důkaz o úplatcích, pouze spousty náznaků. Írán podle Odierna využívá hlavně kontakty s šíitskými politiky, kteří za někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna z vlasti do sousední země uprchli.

Spojené státy v minulosti obviňovaly Írán, že tajně cvičí irácké povstalce a dodává jim zbraně a výbušniny. Írán to odmítá a z destabilizace poměrů v Iráku naopak viní vládu ve Washingtonu.

Vlády USA a Iráku o bezpečnostním paktu, stanovujícím podmínky setrvání amerických sil v zemi po Novém roce, teprve jednají. Obě strany potvrdily, že ke konečné úmluvě je blízko. Stále se dolaďují zejména detaily postupu v případě, že americký voják poruší irácké zákony. Budoucí smlouvu musí ratifikovat irácký parlament.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků