Hlavní obsah

Írán ve středu otevřel novou námořní základnu východně od Hormuzské úžiny, těsného ústí do Perského zálivu a klíčového pásma pro ropné dodávky. Základna ve městě Jask umožní Íránu znemožnit vstup do Zálivu „nepříteli“, citovala státní média šéfa námořnictva Habíbuláh Sajárího.

Írán otevřel strategickou základnu v ústí Perského zálivu

„Vytváříme novou obrannou frontu v regionu majíce na mysli neregionálního nepřítele,“ řekl admirál ve zjevné narážce na USA. „V této oblasti jsme v případě potřeby schopni zabránit jakémukoliv nepříteli ve vstupu do strategického Perského zálivu,“ dodal.

Írán už v minulosti hrozil uzavřením úžiny v reakci na možný budoucí útok kvůli jeho nukleárním zařízením. Touto eventualitou hrozí Spojené státy a Izrael, které se stejně jako další západní země obávají, že Teherán usiluje o výrobu jaderné bomby.

Základna v Jasku se nachází asi 1 700 kilometrů jižní od hlavního města Teheránu. Hormuzskou úžinou projde 20 procent veškerých světových ropných dodávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků