Hlavní obsah
Trosky boeingu, který byl sestřelený v Íránu. Foto: Iran Press, Reuters

Írán odškodní cizince ze sestřeleného ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Ve čtvrtek to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

Trosky boeingu, který byl sestřelený v Íránu. Foto: Iran Press, Reuters
Írán odškodní cizince ze sestřeleného ukrajinského letadla

„Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že nyní budeme společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí,” řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. „Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky,” řekla šéfka švédské diplomacie.

Diplomaté ze zemí, jejichž občané při incidentu zahynuli, dlouhodobě tlačí na Írán, aby při vyšetřování více spolupracoval a aby rodiny obětí finančně odškodnil.

Objasnění okolností sestřelu dlouho blokoval spor o analýzu dat z letových záznamníků. Teherán, který vyšetřování formálně vede, nebyl schopen data získat, a to i kvůli výrazně poničeným záznamníkům. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oznámil, že Írán souhlasí s vydáním záznamníků.

Práce na obnovení a stažení dat ze dvou černých skříněk, které zaznamenávají letové údaje a hovory v kokpitu, začnou podle BEA 20. července v Paříži. Přítomen bude i tým z Kanady, která má mimořádný zájem na vysvětlení události, neboť při neštěstí zahynulo i 57 kanadských občanů.

Boeing 737-800 ukrajinské společnosti UIA byl sestřelen 8. ledna 2020 krátce po startu, když si ho operátor íránské protivzdušné obrany spletl s americkou raketou. Boeing odstartoval krátce poté, co Írán vypálil v odvetu za zavraždění generála sil Kuds Kásima Sulejmáního, rakety s plochou dráhou letu na dvě základy v Iráku využívané Američany. Teherán se obával, že by USA mohly na útok odpovědět.

Írán původně uváděl, že mělo letadlo poruchu, pak ale přiznal, že ho omylem sestřelil. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků