Hlavní obsah
Íránský vůdce Alí Chameneí Foto: Caren Firouz, Reuters

Írán neumožní bleskové kontroly svých jaderných provozů

Írán přestal od pondělí dodržovat takzvaný dodatečný protokol, jenž umožňoval Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) vykonávat bleskové inspekce jeho jaderných provozů. Současně vypne kamery MAAE, které kontrolují provoz v íránských jaderných zařízeních. Země tímto krokem vypověděla závazek z mezinárodní dohody o svém jaderném programu z roku 2015.

Íránský vůdce Alí Chameneí Foto: Caren Firouz, Reuters
Írán neumožní bleskové kontroly svých jaderných provozů

Protože Američané od dohody, kterou kromě USA a Íránu podepsaly také Francie, Velká Británie, Rusko, Čína a Německo, roku 2018 odstoupili a zavedli proti Íránu sankce, začal Teherán dokument v roce 2019 vypovídat také. Postupně obnovil nadlimitní obohacování uranu a dělá si také jeho nepovolené zásoby. O chystaném omezení spolupráce s MAAE informoval Írán s předstihem.

Teherán doufá, že se nová americká administrativa prezidenta Joea Bidena k dohodě vrátí a zruší sankce, takže ji potom bude znovu dodržovat také Írán. USA ale trvají na tom, že první krok musí učinit Írán a musí se vrátit k jednacímu stolu. Podle Teheránu je ale nezbytné nejprve zrušení protiíránských sankcí.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Teherán nikdy neusiloval o jadernou zbraň, ale pokud by ji chtěl, nikdo mu v tom nemůže zabránit. Podle nejvyššího duchovního Írán bude moci také obohacovat uran na 60 procent, pokud to bude zapotřebí.

V lednu Írán oznámil, že ve svém jaderném závodě Fordo začal s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků