Hlavní obsah
 

Irák ztrácí kontrolu nad severozápadní hranicí

Sunnitští radikálové v Iráku dobyli o víkendu několik důležitých hraničních přechodů na syrské a jordánské hranici. Navíc kontrolují město Tal Afar, čímž si pojistili nadvládu nad druhým největším iráckým městem Mosul.

 
Irák ztrácí kontrolu nad severozápadní hranicí

Vláda neovládá dva klíčové přechody do Sýrie a jeden do Jordánska. Radikálové z Organizace Islámský stát v Iráku a v Letvantě (ISIL) tak mají volné spojení s oblastmi v Sýrii, které ovládají, a mají k dispozici zásobovací trasy. Armáda navíc ztratila letiště v Tal Afaru, jež plánovala využít k ofenzivě proti Mosulu, který padl před dvěma týdny.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Boje ovšem pokračují nejen severně a západně od hlavního města Bagdádu, kde se radikálové rovněž snaží o ovládnutí přehrady na Eufratu u Hadísy, ale také na jihu. U Hílly neznámí útočníci v pondělí postříleli 70 vězňů obviněných z terorismu. Jak informoval server BBC, vězně převáželi z bezpečnostních důvodů. Motivy útoku ale nejsou zcela jasné.

Irácká armáda u Udajmu v provincii Dijála

Foto: Stringer, Reuters

Podobný případ se udál minulý týden severně od Bagdádu. Tehdy za nejasných okolností a údajně během útoku vzbouřenců z ISIL zemřelo 44 vězňů.

Při pondělním incidentu bylo také několik policistů zraněno. Šest útočníků padlo.

Irácký premiér Núrí Málikí s ministrem zahraničních věcí USA Johnem Kerrym v Bagdádu

Foto: Brendan Smialowski/Pool, Reuters

Iráckému premiérovi Núrímu Málikímu se ve vyhrocené atmosféře stále nedaří sestavit vládní koalici po dubnových volbách. V pondělí přijal amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho, který do Bagdádu zavítal bez předchozího ohlášení. Podle stanice CNN chce Kerry Málikího přesvědčit, aby složení vlády urychlil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Irácká armáda bojuje s radikály v Bákubě

Video: Reuters

Související témata

Demonstrace na podporu ISIL v povstalci obsazeném Mosulu

Foto: ČTK/AP

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků