Hlavní obsah
Irácký voják na kontrolním stanovišti u Tikrítu Foto: Alaa Al-marjani, Reuters

Irácká armáda dobyla centrum Tikrítu

Irácké armádě se podařilo po měsíci bojů o město Tikrít probít se do jeho centra a obsadit sídlo provinční rady. V rukou armády a spojeneckých milicí jsou také některé čtvrtě na jihu a západě města. Oznámil to premiér Hajdar Abádí.

Irácký voják na kontrolním stanovišti u Tikrítu Foto: Alaa Al-marjani, Reuters
Irácká armáda dobyla centrum Tikrítu

"Naše jednotky postupují, aby získaly kontrolu nad celým městem," řekl premiér. Ocenil práci vojska i policie, jimž v posledních dnech pomáhala v boji proti radikálům z Islámského státu (IS) letadla zahraniční koalice. K postupu proti IS se připojily také některé místní sunnitské kmeny.

Bojovníci IS město zaminovali a podle agentury Reuters je mnoho domů silně poškozeno palbou. Na dlažbě bylo vidět mrtvé bojovníky IS, avšak policisté mají obavy, že na tělech mohou být umístěny nálože.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Irácké bezpečnostní síly pálí na pozice Islámského státu v Tikrítu

Foto: Khalid Mohammed, ČTK/AP

V rukou armády je nyní sídlo guvernéra a také tikrítská nemocnice. Armáda míří k rozlehlému komplexu, který byl jedním z paláců bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Ačkoli Abádí hovořil o dobytí centra, jeden člen rady provincie Saláhaddín, jejímž je Tikrít střediskem, řekl, že v rukou vládních jednotek je zatím 40 procent města.

IS obsadil Tikrít loni v létě, kdy začal postupovat z Mosulu na jih. Dobytí města se považuje za otevření cesty pro bitvu o dvoumiliónový Mosul. Do boje o Tikrít se zapojily také šíitské milice, které utrpěly údajně velké ztráty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků